Tematem tegorocznych rekolekcji była istota modlitwy i jej praktykowanie w różnych chrześcijańskich wyznaniach. Pierwsze spotkanie odbyło się w piątek w parafii prawosławnej Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku i rozpoczęło się nabożeństwem „Jutrzni”. Podczas konferencji abp Jakub, prawosławny Ordynariusz Diecezji Białostockiej i Gdańskiej ukazał modlitwę jako relację człowieka z Bogiem na przykładzie przypowieści „O synu marnotrawnym”.
Drugiego dnia konferencję poprzedziła Msza św. w starym kościele farnym pod przewodnictwem abp Józefa Guzdka, metropolity białostockiego. Na spotkaniu po Mszy św. ks. Wojciech Kapica, ojciec duchowny AWSD w Białymstoku przedstawił istotę i tradycję „Modlitwy Jezusowej” w Kościele.
Ostanie spotkanie rekolekcyjne odbyło się w Kościele Ewangelicko-Augsburskim. Nabożeństwu przewodniczył i podzielił się refleksją o modlitwie w tradycji protestanckiej bp Paweł Hause.
„Rekolekcje ekumeniczne, które odbywają się w naszej archidiecezji to spotkania, w których uczestniczą chrześcijanie różnych wyznań, głównie małżeństwa międzywyznaniowe. Ich celem jest wspólna modlitwa, refleksja nad słowem Bożym oraz budowanie wzajemnego zrozumienia i jedności między wyznawcami Chrystusa” – mówi ks. Adam Matan, delegat ds. ekumenicznych archidiecezji białostockiej.
W ramach rekolekcji ekumenicznych organizowane są konferencje i nabożeństwa, jest też czas na osobistą modlitwę i dialog. To okazja do poznania duchowości innych tradycji chrześcijańskich oraz do wspólnego świadectwa wiary.
Jak podkreślają organizatorzy, rekolekcje tego typu są odpowiedzią na wezwanie do jedności, które wypływa z Ewangelii, i stanowią ważny krok w budowaniu porozumienia między Kościołami. Nie chodzi w nich o zacieranie różnic, ale o odkrywanie tego, co wspólne – w duchu szacunku, otwartości i współpracy.
Rekolekcje ekumeniczne dla rodzin dwuwyznaniowych w Białymstoku są wspólną inicjatywą Kościoła rzymskokatolickiego, Kościoła prawosławnego oraz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.