Odsłonięcie i poświęcenie pomnika odbyło się w czwartek 3 kwietnia, w 85. rocznicę zbrodni katyńskiej, w ogłoszonym przez Sejm RP roku 2025 – Roku Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje i innych miejsc.
Uroczystości rozpoczęła Msza św. w białowieskim kościele parafialnym pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, celebrowana przez abp. Józefa Guzdka, przy licznym udziale wiernych, zaproszonych gości (w tym kapelanów wojskowych), pocztów sztandarowych Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Białowieskiego Parku Narodowego, Nadleśnictwa Maskulińskie, Technikum Leśnego w Białowieży i I Liceum Ogólnokształcącego w Hajnówce.
W homilii abp Guzdek przywołał historię zbrodni katyńskiej, podkreślając, że sowiecki zamysł unicestwienia polskiej elity i budowania historii na fałszu nie powiódł się, a pierwsze znaki pamięci o Katyniu pojawiały się w kościołach katolickich. „Bóg wynagradza wierność najwyższym ideałom” – powiedział abp Guzdek. Wyraził radość, że w kościele licznie obecna jest młodzież, podziękował też lokalnej społeczności za niezłomność i pamięć o dziedzictwie historycznym.
Liturgię uświetnił śpiewem Chór Leśników Puszczy Białowieskiej.
Po Mszy św. wszyscy udali się pod pomnik przy ul. Pałacowej, gdzie wartę honorową pełnili żołnierze I Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał wójt Gminy Białowieża, Albert Litwinowicz i senator Anna Bogucka. Zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, Dawid Iwaniuk i komendant Powiatowej Komendy Policji w Hajnówce, inspektor Paweł Zabrocki oddali hołd imiennie przywołanym leśnikom i policjantom upamiętnionym na pomniku.
Metropolita białostocki poświęcił pomnik, a następnie modlitwy za ofiary zbrodni katyńskiej z terenu Puszczy Białowieskiej poprowadzili ks. Bogdan Popławski, proboszcz katolickiej parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus i ks. Sergiusz Korch, proboszcz prawosławnej parafii pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Białowieży.
Długi szereg delegacji instytucji, organizacji, stowarzyszeń i szkół składał kwiaty pod pomnikiem. Na zakończenie Chór Leśników Puszczy Białowieskiej zaśpiewał wzruszającą pieśń-pożegnanie ze słowami: „Śpij, Kolego, w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni Tobie”.
Na drugą część uroczystości organizatorzy zaprosili do auli Internatu Technikum Leśnego, gdzie zebrani wysłuchali wykładu historycznego prof. Bogumiły Jędrzejewskiej na temat zbrodni katyńskiej i obejrzeli program artystyczny pt. „Chleb mocy dla Narodu”, w którym uczniowie Technikum Leśnego prezentowali biogramy leśników i policjantów upamiętnionych na pomniku katyńskim w Białowieży.
Pomnik upamiętnia 12 leśników – oficerów rezerwy Wojska Polskiego, którzy pracowali w przedwojennej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białowieży i służbach terenowych Puszczy Białowieskiej oraz 3 policjantów z Białegostoku, którzy byli delegowani do służby ochronnej w Białowieży podczas wizyt Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. W inicjatywę zbudowania pomnika, podjętą przez Białowieskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Puszczy, włączył się także Urząd Gminy Białowieża, Technikum Leśne w Białowieży i środowisko leśników.