Konkurs odbywał się w dwóch etapach: szkolnym i diecezjalnym, i w trzech kategoriach: plastycznej, wiedzy oraz poetyckiej. Etap szkolny, który został przeprowadzony w poszczególnych szkołach, zakończył się w grudniu 2024 r. Do etapu diecezjalnego w marcu 2025 r. zgłosiło się 11 szkół podstawowych z terenu archidiecezji. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 8 szkół w kategorii plastycznej, 6 szkół w kategoriach wiedzy i 2 szkoły w kategorii poetyckiej.
Przed rozpoczęciem finału społeczność szkolna uczestniczyła we Mszy św. w kościele pw. św. Ojca Pio w Białymstoku, sprawowanej przez ks. dr Bogdana Skłodowskiego, Dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Białostockiej.
Uroczystość rozpoczął występ artystyczny. Następnie s. Tomira Brzezińska ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny opowiedziała o swojej wpółsiostrze, s. Laurencji, która opiekowała się doczesnymi szczątkami bł. ks. Jerzego po badaniach w Zakładzie Medycyny Sądowej.
Alicja Kirejczyk przedstawiła historię wiersza Bolesna historia księdza Popiełuszki Emilii Michałowskiej, który został zaprezentowany przez uczniów.
Na zakończenie ks. Tadeusz Żdanuk podzielił się wspomnieniem z przeniesienia z ciała Błogosławionego z Zakładu Medycyny Sądowej w Białymstoku.
Mottem Konkursu były słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki: „Nie daj się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem zwyciężaj”.
Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Białymstoku. Współorganizatorami są: parafia pw. św. Ojca Pio w Białymstoku, Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Białostockiej oraz Akcja Katolicka Białystok.
Konkurs został objęty honorowym patronatem Arcybiskupa Metropolity Białostockiego Józefa Guzdka, Podlaskiego Kuratora Oświaty Agnieszki Krokos-Janczyło, a także Prezydenta Miasta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego.