W homilii abp Guzdek przypomniał, że wolność jest jedną z najważniejszych wartości, która może być rozumiana na dwa sposoby: jako wolność „od” i wolność „do”.
„To pierwsze rozumienie wolności robi dziś zawrotną karierę. Wielu współczesnych nam ludzi, w tym dzieci i młodzież, uważa, że ideałem i warunkiem życia szczęśliwego jest wolność od wszelkich zobowiązań. (…) To jest dziś obowiązująca moda, aby być wolnym od miłości, wierności danemu słowu, od prawdy i odpowiedzialności, od jakichkolwiek norm moralnych, przyzwoitości, a nawet zdrowego rozsądku” – mówił, podkreślając, że to drugie rozumienie wolności – wolność „do”, o której mówił św. Jan Paweł II w 1987 r. na Westerplatte, jest nadal aktualne.
„Jeśli chcemy dobrze wypełnić swoją dziejową misję, musimy dzieci i młodzież kochać, ale i od nich wymagać. Mądry i odpowiedzialny nauczyciel, jak dobry przewodnik, nie prowadzi swoich uczniów tylko w stronę tego, co łatwe i przyjemne, ale w górę, do tego, co wymaga trudu i wysiłku; co wartościowe i prawdziwe” – zwracał się hierarcha do przedstawicieli instytucji edukacyjnych.
Przestrzegał przed obniżaniem szkolnych wymagań, gdyż edukacja powinna służyć rozwijaniu i pomnażaniu talentów i zdolności młodych ludzi. „Szkoła ma przygotować młode pokolenie do podejmowania wielu zadań w życiu osobistym, rodzinnym i we wspólnym domu, któremu na imię Polska” – stwierdził, i dodał: „Nauczyciele są przewodnikami i stróżami prawdziwej, autentycznej wolności, która jest zdolna do wysiłku, a nawet ofiary w imię miłości bliźniego i naszej umiłowanej Ojczyzny”.
„«Ku wolności wyswobodził nas Chrystus», a pierwszymi stróżami i obrońcami dobrze pojętej wolności, obok rodziców i Kościoła, są nauczyciele i wychowawcy w szkole. Nie wolno zdezerterować z realizacji tej niezwykle ważnej misji! Podstawowych wartości trzeba bronić w sobie i wokół siebie, także dla innych. A zatem nieście zapaloną pochodnię dobrze pojętej wolności, służąc w ten sposób dzieciom i młodzieży” – apelował.
Mszę św. koncelebrowali m.in. ks. dr Bogdan Skłodowski, Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Białostockiej oraz ks. Robert Tworkowski, archidiecezjalny duszpasterz nauczycieli i wychowawców.
Wśród licznie zgromadzonych wiernych byli obecni przedstawiciele podlaskiej oświaty: Agnieszka Krokos-Janczyło, Podlaska Kurator Oświaty, Beata Laskowska, Wicekurator Oświaty, a także Wiesława Ćwiklińska, Dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
We wspólnej modlitwie uczestniczyli również dyrektorzy i nauczyciele podlaskich szkół i placówek oświatowo-wychowawczych, a także młodzież szkolna wraz z pocztami sztandarowymi.
Liturgię Mszy św. przygotowali nauczyciele Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo oraz nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 15 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku.
Uroczystość była okazją do wspólnej modlitwy w intencji wszystkich pracowników oświaty, a także do okazania im uznania i wdzięczności za ich codzienny trud i zaangażowanie w pracę w