To wydarzenie, co roku cieszy się popularnością wśród białostoczan. W niedzielę (26.05) ze sceny Aula Magna Pałacu Branickich, płynęły słowa katolickich pieśni liturgicznych i piosenek religijnych. W niedzielne popołudnie talenty zaprezentowało blisko 130 wykonawców: z Czyżewa, Choroszczy, Sokółki, Grabówki i Białegostoku. Wystąpili soliści, schole i chóry, a wśród nich także debiutanci: Schola „Aveo” działająca przy parafii pw. Krzyża Świętego w Grabówce i Zespół muzyczny z Zespołu Szkół Katolickich im. Franciszka Blachnickiego w Białymstoku.
- Nasz piękny koncert „Śpiewajmy Panu”, tu w Pałacu Branickich, przeżywać będziemy tworząc niezwykłą wspólnotę, wspólnotę osób przybyłych z różnych stron naszej Archidiecezji - mówiła prezes DIAK, Teresa Niewińska.
Festiwal rozpoczął hymn „Bogarodzico Dziewico” w wykonaniu scholi „Aveo”. Pieśń ze słowami Juliusza Słowackiego i muzyką Jana Żukowskiego, to modlitwa skierowana do Matki Bożej.
- Gromadzimy się w wyjątkowym miejscu i w wyjątkowym dniu - Dniu naszych Mam i Pierwszym Światowym Dniu Dzieci. Chcemy pokazać, co nam w duszy gra. Chcemy wyśpiewać radość naszych młodych i bardzo młodych serc - dodała Teresa Niewińska.
Rodzina i bliscy na widowni ze skupieniem słuchali muzyki płynącej ze sceny. Wrażenie wśród publiczności wywarła m.in. schola „Perełki św. Wincentego a Paulo”, czy dziecięca schola „Niebo” działająca w Parafii pw. NMP Królowej Rodzin w Białymstoku. Te zespoły wzbudziły ogromny entuzjazm i otrzymały gromkie brawa, ale podczas koncertu także były momenty, w których to publiczność śpiewała wraz z artystami.
- To wszystko, co zostało wyśpiewane, niech raduje nasze serca, niech uskrzydla, daje moc i siły do odważnego stawania w obronie wiary i moralności” - powiedziała Teresa Niewińska.
- Należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga z brylantów - dodała. Tłumaczyła, że te piękne brylanty, perełki wystąpiły w Auli Magna Pałacu Branickich.
- Śpiewaliście na cześć naszego Stwórcy, napełniajcie się miłością do Boga i drugiego człowieka i przemieniajcie ten świat - mówiła do wykonawców, Teresa Niewińska.
Podczas koncertu „Śpiewajmy Panu” zabrzmiały bardzo znane tradycyjne pieśni: „Jezusa Ukrytego”, „Witaj Pokarmie” czy „Jest zakątek na tej ziemi” i współczesne piosenki religijne, m.in. „Drzewo”, „Niebo jest otwarte”. Co ciekawe w zabytkowym pałacu, zabrzmiała również bardzo skoczna, energiczna muzyka, przy której publiczność mogła potańczyć, bo przecież religia oprócz kontemplacji, to także radość….
Warto wspomnieć, że poprzednie edycje Festiwalu, organizowane przez Akcję Katolicką, odbywały się w formie konkursu, a zwycięzcy mieli możliwość wystąpić w Boże Ciało w amfiteatrze Opery Podlaskiej. Koncert „Śpiewajmy Panu”, to okazja do zaprezentowania talentów w zabytkowym miejscu, poznania wykonawców, którzy śpiewają utwory z repertuaru muzyki chrześcijańskiej, to również szansa, by wstać z kanapy i zrobić coś dla innych.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął abp Józef Guzdek Metropolita Białostocki. Koncert zrealizowany został przy wsparciu finansowym Województwa Podlaskiego.