Podczas uroczystej Eucharystii odpustowej homilię wygłosił ks. dr Wojciech Michniewicz. Nawiązując do czytań liturgicznych wskazał na relację pomiędzy Chrystusem a Wspólnotą Kościoła, opartą na miłości, „bo Bóg jest Miłością” (1 J 4, 8). Kaznodzieja podkreślał, że Bolesława Lament „pragnęła spalać się dla miłości Kościoła, jego jedności. Ten motyw powtarza się w Jej pismach, byśmy się miłowali i «aby wszyscy stanowili jedno»(J 17, 21)” - zaznaczał.
Po Mszy św. wierni mogli oddać cześć relikwiom bł. Bolesławy.
29 stycznia br. minęło 70 lat zakończenia ziemskiej wędrówki przez Bolesławę Lament. Rocznica ta była dniem dziękczynienia szczególnie w Zgromadzeniu Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, w które włączyła się także Rodzina Misyjna bł. Bolesławy.
Przed uroczystością patronalną wierni przeżywali triduum modlitewne w Sanktuarium przy ul. Stołecznej, podczas którego konferencje głosił prowadził ks. dr Wojciech Michniewicz. Ukazywał on życie Założycielki Zgromadzenia, duchowość oraz heroizm jej cnót. Wskazywał na dziedzictwo i myśli, które Błogosławiona pozostawiła w swoich pismach.
Opinia świętości była powszechna jeszcze za jej życia Matki Lament. Została ona potwierdzona przez Ojca Świętego Jana Pawła II 22 stycznia 1991 r., dokładnie w rocznicę jej pierwszych ślubów zakonnych, które złożyła w Mohylewie 85 lat wcześniej. W tym samym roku została beatyfikowana w Białymstoku. W czerwcu bieżącego roku obchodzone jest 25-lecie wyniesienia na ołtarze założycielki Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny.
Zgromadzenie Sióstr Misjonarek zostało założone w 1905 roku w Mohylewie nad Dnieprem, w celu przygotowania i realizowania idei zjednoczenia chrześcijan wschodnich z Kościołem katolickim, a równocześnie umacniania katolików w wierze, których jedność z Kościołem była zagrożona.
Aktualnie w Polsce siostry służą Kościołowi głównie jako nauczycielki-katechetki, organistki, kancelistki, zakrystianki, przedszkolanki, opiekunki w świetlicach, pielęgniarki w szpitalach i hospicjach, opiekunki w parafiach, w posłudze bezdomnym i samotnym. Obecnie Zgromadzenie liczy ok. 350 sióstr pracujących w Polsce, we Włoszech, w Zambii, w Kenii, w Stanach Zjednoczonych, na Białorusi, na Litwie i w Rosji. W codziennym posłannictwie Siostry wspiera Rodzina Misyjna bł. Bolesławy. Jest to wspólnota ludzi świeckich, którzy włączają się w charyzmat i posłannictwo Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny. Pierwsza wspólnota Rodziny Misyjnej bł. Bolesławy powstała w Białymstoku przy domu zakonnym przy ul. Stołecznej zaraz po beatyfikacji Założycielki Zgromadzenia.
Uroczystości odpustowe w sanktuarium bł. Bolesławy Lament
29 stycznia br. w Sanktuarium bł. Bolesławy Lament w Białymstoku odbyły się uroczystości odpustowe, którym przewodniczył Metropolita Białostocki Abp Edward Ozorowski. Mszę św. koncelebrowali ks. kan. Tadeusz Żdanuk, proboszcz parafii św. Rocha, ks. prał. Henryk Żukowski, proboszcz parafii katedralnej, ks. prał. Andrzej Proniewski, rektor AWSD, ks. kan. Radosław Kimsza, ks. dr Wojciech Michniewicz oraz kapłani posługujący w Sanktuarium.

W Eucharystii licznie uczestniczyły Siostry Misjonarki Świętej Rodziny – duchowe córki Matki Lament, wierni świeccy, głównie czciciele Błogosławionej oraz przedstawiciele Kościoła prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego, gdyż bł. Bolesława Lament powszechnie uważana jest za patronkę ekumenizmu.