Powstanie Listopadowe rozpoczęło się w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku. 7 lipca 1831 roku pod Sokołdą maszerujący spod Wilna oddział pułkownika Józefa Zaliwskiego stoczył bitwę z wojskami rosyjskimi. Zaskoczeni powstańcy zostali rozbici, a poległych pochowano w bezimiennym grobie. Przez wiele lat uważano, że jest to miejsce potyczki z Powstania Styczniowego, dopiero badania historyczne pozwoliły na odkrycie prawdy oraz uhonorowanie bohaterów.
Pomysłodawcą i organizatorem uroczystości był ks. kmdr por. Zbigniew Rećko proboszcz parafii garnizonowej pw. św. św. Jerzego w Białymstoku wraz z dowództwem Garnizonu Białystok. Jak podkreślił ks. Zbiginiew, zależało mu na tym, aby uroczystości w tym miejscu na stałe wpisały się w kalendarz uroczystości patriotyczno-religijnych województwa podlaskiego.
Obchody rocznicy wybuchu powstania na terenie powstańczego mauzoleum rozpoczęły się o godz. 11.00 i przebiegały według ceremoniału wojskowego. Wartę honorową pełnili żołnierze z 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku. Obecne były również liczne poczty sztandarowe, m.in. Policji, Straży Pożarnej, Służby Celnej, Lasów Państwowych. Byli obecni kapelani wojskowi i harcerscy oraz proboszczowie z Supraśla oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych.
Modlitwom przewodniczyli kapelani Wojska Polskiego trzech wyznań: katolickiego, prawosławnego i ewangelickiego. Na zakończenie złożono wieńce na grobach bohaterskich powstańców zapalono znicze pamięci.
ks. Aleksander Dobroński