W homilii ks. Kamil Ciulkin przypominał, że każdy nauczyciel i wychowawca jest jednocześnie katechetą, czyli świadkiem Chrystusa. Zachęcał zgromadzonych na Eucharystii nauczycieli, katechetów, a także odpowiedzialnych za edukację na szczeblu wojewódzkim i miejskim do codziennego dawania świadectwa wiary w swoim środowisku pracy.
Na zakończenie Mszy św. na wniosek Wydziału Nauczania Kurii Metropolitalnej Białostockiej Arcybiskup Metropolita wręczył wyróżnienie "Minister Secundum Dispensationem Dei" Barbarze Czarnieckiej, za znaczący wkład w katechizację i edukację.
W wygłoszonej laudacji ks. dr Radosław Kimsza podkreślił, że Barbara Czarniecka jest wieloletnim referentem Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców Archidiecezji Białostockiej. "Swoją funkcję pełni bezinteresownie, w duchu wiary i pełnego zaufania Kościołowi. Z jej inicjatywy powstało wiele przedsięwzięć służących formacji nauczycieli i wychowawców. Znana jest w środowiskach oświatowych naszego miasta jako człowiek Kościoła, dyspozycyjny i ofiarny dla Jego spraw" - mówił ksiądz dyrektor.
"Drugim ważnym obszarem działalności pani Barbary Czarnieckiej jest zagrożona moralnie i społecznie rodzina. W pracy zawodowej i prywatnie pani Czarniecka wnosi w to środowisko wartości chrześcijańskie, dążąc do ocalenia rodzin zagrożonych i starając się o wychowanie w wartościach dzieci i młodzieży. Uczestniczyła także w tworzeniu Katolickiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wychowawców" - podkreślał ks. Kimsza.
W słowie kończącym liturgię Abp Ozorowski podziękował pracownikom oświaty za codzienny trud, "który leży u fundamentów budowy dzisiejszego społeczeństwa". Zaznaczył, że nauczyciele uzupełniają to, czego brak w wychowaniu rodzicielskim: "Wasza praca zawsze była, jest i będzie bardzo ważna i niezbędna. Obyście nigdy nie zwątpili, niezależnie od dających się zauważyć owoców, że rzeźbicie na wieki przyszłość nowych pokoleń Polaków" - mówił Metropolita.
Dzień Edukacji Narodowej upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego przed 239 laty. Potocznie, dzień ten zwany jest Dniem Nauczyciela. Od lat, w tym dniu, przedstawiciele białostockiej oświaty gromadzą się wraz z Arcybiskupem Metropolitą oraz kapłanami odpowiedzialnymi za nauczanie na wspólnej modlitwie podczas uroczystej Eucharystii w Archikatedrze Białostockiej.