Zespół KEP przyznał wyróżnienia podczas jesiennej sesji plenarnej, która odbyła się w diecezjalnym ośrodku rekolekcyjnym diecezji tarnowskiej „Arka” w Gródku nad Dunajcem w dniach 23 i 24 września.
Wręczenie statuetek odbyło się 23 września po Mszy św., której przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Razem z nim modlili się abp Adam Szal z Przemyśla i bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu. Obecnych było też wielu księży, a także siostry zakonne i świeccy zaangażowani w apostolat trzeźwości w Polsce.
Statuetkami zostały uhonorowane cztery osoby z diecezji tarnowskiej, piątą osobą wyróżnioną przez zespół był Piotr Kisielewicz, który ma już za sobą 27 lat abstynencji, z czego 25 lat to okres nie tylko bycia trzeźwym, ale również intensywnej pomocy innym. Z racji na stan zdrowia nie mógł on udać się na południe Polski, by odebrać nagrodę, dlatego bp Bronakowski udał się do Wasilkowa, aby osobiście wręczyć statuetkę wyróżnionemu
„Pan Piotr powiedział, że jest alkoholikiem, ale trzeźwym. Jego trzeźwienie było procesem, w którym potrzebował pomocy. Dziś on pomaga innym” – powiedział bp Bronakowski wręczając mu statuetkę. Odbierając nagrodę Piotr Kisielewicz podziękował wielu osobom, które spotkał na swojej życiowej drodze, w pierwszej kolejności zaś swojej żonie za jej modlitwę i wytrwałość, którym on zawdzięcza swoją trzeźwość.
Piotr Kisielewicz stworzył w Wasilkowie Ruch Abstynencki, a następnie Stowarzyszenie „Próg Nadziei”. W siedzibie Stowarzyszenia można było uzyskać porady psychologa, terapeuty, lekarza psychiatry, prawnika. Tam też można było ćwiczyć, tańczyć, spotykali się harcerze i niepijący alkoholicy. Było to miejsce spotkań i szczerych rozmów, które prowadziły często do podjęcia leczenia przez osoby uzależnione.
Jako trzeźwy alkoholik, Piotr Kisielewicz organizował znane w całym regionie Podlaskie Biesiady Trzeźwości, których odbyło się w sumie 20. Biesiady były miejscem propagowania zdrowego, trzeźwego stylu życia oraz modlitwy uzależnionych i ich rodzin oraz za tych, którzy potrzebowali pomocy. Na te duże, plenerowe spotkania przyjeżdżali ludzie z całej Polski, twórcy programów telewizyjnych, aktorzy, terapeuci, kapłani. Stały się miejscem modlitwy, radości i dziękczynienia w wspólnocie osób zmagających się z nałogiem.
„Pan Piotr otworzył się na pomoc innych, przyjął ją i dobrze wykorzystał w swoim życiu – odzyskał trzeźwość. Ale na tym nie poprzestał – dziś on pomaga innym. Jest to droga, o której mówił nasz Pan w dzisiejszej Ewangelii, droga służby Bogu i bliźnim potrzebującym pomocy” – mówił w homilii bp Tadeusz Bronakowski.
„Możemy mieć udział w przemianie świata ku dobru, jeżeli sami będziemy potrafili przemienić nasze serca i stawać się ludźmi świętymi” – stwierdził.
„«Trzeźwość jest polską racją stanu» – słowa, które są hasłem całego roku pracy w naszym apostolstwie uświadamiają nam, że troska o trzeźwość narodu jest troską o wolność Ojczyzny, jest troską o jej pomyślną teraźniejszość i przyszłość” – podkreślał na zakończenie.
Eucharystię koncelebrowało kilku kapłanów, w tym ks. Krzysztof Kowalewski, diecezjalny duszpasterz trzeźwości i osób uzależnionych. Wspólna modlitwa zgromadziła rodzinę, liczne grono przyjaciół Pana Piotra, a także osoby, które przez wiele lat współorganizowały Biesiadę.