„Temat tegorocznego Światowego Dnia Misyjnego zaczerpnąłem z ewangelicznej przypowieści o uczcie weselnej (por. Mt 22, 1-14). Po tym, jak goście odrzucili zaproszenie, król – pierwszoplanowa postać opowiadania, mówi do swoich sług: «Idźcie więc na rozstajne drogi i zaproście na ucztę wszystkich, których spotkacie» (w. 9). Zastanawiając się nad tym kluczowym fragmentem w kontekście przypowieści i życia Jezusa, możemy podkreślić kilka ważnych aspektów ewangelizacji. Okazują się one szczególnie aktualne dla nas wszystkich, uczniów-misjonarzy Chrystusa, w tej ostatniej fazie procesu synodalnego, która zgodnie z hasłem «Komunia, uczestnictwo, misja», powinna zmobilizować Kościół do skoncentrowania się na jego priorytetowym zadaniu, czyli głoszeniu Ewangelii we współczesnym świecie” – pisze w swoim orędziu papież Franciszek.
Niedziela Misyjna, obchodzona w Kościele katolickim nieprzerwanie od 1926 roku, jest szczególnym czasem modlitwy za misjonarzy i wspierania terytoriów misyjnych na całym świecie. Ofiary materialne składane na tacę w Niedzielę Misyjną są przeznaczane – wolą Ojca Świętego – na zasilenie Funduszu Solidarności misyjnej Kościoła powszechnego w całym świecie, jakim opiekuje się Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary.
Aktualnie posługuje na misjach 1662 polskich misjonarzy i misjonarek (273 księży diecezjalnych, 744 zakonników, 609 sióstr zakonnych, 36 misjonarzy świeckich). Przebywają oni w 99 krajach na wszystkich kontynentach. Najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Afryce i na Madagaskarze – 660 misjonarzy i misjonarek z Polski, w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – 646, w Azji – 280, w Oceanii – 63, w Ameryce Północnej – 13.
Ofiary składane na tacę w Światowy Dzień Misyjny we wszystkich parafiach świata, również tych najbiedniejszych, tworzą Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, dzięki któremu mogą pracować katechiści, powstają nowe świątynie oraz miejsca szczególnej troski o ludzi samotnych, ubogich oraz prześladowanych.
Jako Kościół białostocki uczestniczymy w misji Chrystusa i Kościoła zarówno poprzez posługę naszych misjonarzy, wkład w formację misyjną, wsparcie duchowe i materialne naszych misjonarzy. Obecnie na misjach, w naszym imieniu, głoszą Chrystusa: ks. Jarosław Wiśniewski w Papui Nowej Gwinei, ks. Maciej Słyż w Ekwadorze, ks. Adrian Karwowski w Tanzanii oraz na Wschodzie ks. Marek Rudź na Ukrainie i ks. Wojciech Szubzda w Kazachstanie.
Wyrażamy im naszą wdzięczność, podziw oraz chęć wspierania – zarówno duchowego, jak i materialnego.
Misje możemy wspierać nie tylko w Światowy Dzień Misyjny, ale przez cały rok, na różne sposoby: poprzez modlitwę, duchową adopcję misjonarza, ofiarowanie choroby i cierpienia (Misyjne Apostolstwo Chorych) oraz wsparcie materialne, także na diecezjalne konto misyjne.
„Szczególnym wsparciem dla misji i misjonarzy są Koła Żywego Różańca, które od założenia przez błogosławioną Paulinę Jaricot są duchowym wsparciem misjonarzy oraz regularnie wspierają misje materialnie. Taka była idea róż różańcowych założonych przez bł. Paulinę, która zachęcała modlących się na różańcu do konkretnego wsparcia misji w postaci równowartości jednej bułki tygodniowo. Poprzez symboliczny wdowi gorsz uczyniła tak wiele dla misji i Kościoła” – mówi ks. Adam Wiński, Archidiecezjalny Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych i Delegat Arcybiskupa ds. Misji Archidiecezji Białostockiej.
Wskazuje on, że w niektórych parafiach prowadzona jest akcja Dzieci Komunijne Dzieciom Misji oraz Kolędnicy Misyjni, działają także Misyjne Koła Dzieci.
„Warto podkreślić szczególne zaangażowanie parafii NMP Królowej Rodzin, gdzie dom znaleźli wszyscy diecezjalni księża misjonarze. Dzieci z parafii aktywnie włączają się w akcje Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci, a w tym roku przygotują wraz z ks. Adamem Bułatewiczem ogólnopolską akcję Kolędnicy Misyjni. Wiele spotkań z misjonarzami odbywa się w parafii, która ma szczególną wrażliwość na misje” – mówi.
„Od 10 lat w misjach uczestniczy także ruch Światło-Życie (diakonia misyjna). Animatorzy prowadzą rekolekcje, biorą udział w życiu Kościoła lokalnego, tworzą Oazę w misyjnych zakątkach, wspierają naszych misjonarzy w Afryce i Ameryce Południowej. Animatorzy wspierają animację misyjną w diecezji przy aktywnej współpracy ludzi o wielkich, jak misyjny świat, sercach: z parafii NMP Królowej Rodzin, św. Karola Boromeusza, Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku oraz św. Jana Chrzciciela w Chroszczy” – dodaje.
W Niedzielę Misyjną abp Józef Guzdek w parafii NMP Królowej Rodzin o godz. 12.00 odprawi Mszę św. w intencji misji, misjonarzy, dobrodziei misji oraz wręczy misyjny krzyż Karolinie Maleszewskiej, która w listopadzie uda się do Kenii, ab wspierać misjonarzy i prowadzić rekolekcje oazowe.
Ksiądz Wiński podkreśla, że pięknym świadectwem jest także zaangażowanie w posłudze misyjnej wielu osób konsekrowanych, pochodzących z archidiecezji białostockiej, w najdalszych zakątkach świata.
W najbliższych miesiącach w parafiach archidiecezji można będzie zobaczyć wystawę misyjną prezentującą dzieła misyjne podejmowane przez lokalny Kościół, które byłyby niemożliwe bez wielkodusznego wsparcia duchowego i materialnego wiernych oraz osób zaangażowanych w promocję misji.
„W imieniu naszych misjonarzy dziękuję za Wasze wsparcie i zaangażowanie oraz wszystkim wiernym archidiecezji białostockiej za modlitwę i ofiary na rzecz misji. Niech Tydzień Misyjny przebudzi w nas misyjny zapał i entuzjazm oraz zaangażowanie na rzecz misji i naszych misjonarzy. W ten sposób odpowiadamy na prośbę Chrystusa, aby iść i głosić Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. Wiele jest serc, które czekają na Ewangelię! Idź i zapraszaj na ucztę!” – zachęca ks. Adam Wiński.