W archidiecezji białostockiej oazy wakacyjne są zwyczajowo organizowane w dwóch turnusach. Pierwszy z nich zakończył się 14 lipca, natomiast drugi rozpoczął się dwa dni później - 16 lipca i potrwa aż do 1 sierpnia.
Każda seria rekolekcji trwa 15 dni, co odpowiada liczbie tajemnic różańcowych sprzed uzupełnienia ich o tajemnice światła przez św. Jana Pawła II. Szczególnie ważny jest 13. dzień oazy, połączony z rozważaniem tajemnicy Zesłania Ducha Świętego, znany również jako Dzień Wspólnoty, podczas którego poszczególne oazy gromadzą się w jednym miejscu, aby razem celebrować Eucharystię, dzielić się świadectwem wiary i uczestniczyć w nabożeństwie odpowiedzialności i misji.
Mszy św. podczas jednego z takich spotkań, dla młodzieży przeżywającej drugi stopień Oazy Nowego Życia w Zakopanem, przewodniczył abp Józef Guzdek, metropolita białostocki. Eucharystia była celebrowana w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.
W homilii arcybiskup, nawiązując do wiodącego motywu rekolekcji, jakim jest wyzwolenie, wskazał zgromadzonej młodzieży na dwa różne rozumienia pojęcia wolności: jest wolność „od” i wolność „do”. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że pierwsza z nich to wolność bez odpowiedzialności, to ucieczka człowieka od różnych obowiązków i zadań wynikających z powołania lub pełnionej w społeczeństwie posługi. Tak pojęta wolność jest zaprzeczeniem tej wolności, do której „wyswobodził nas Chrystus”. On dał nam przykład służby i wierności najwyższym wartościom aż do śmierci na krzyżu. Wolność „do” charakteryzuje się zdolnością do ofiary, zaparcia się siebie i radykalizmu w imię miłości Boga i bliźnich.
Jako przykład tego rodzaju wolności metropolita przywołał sylwetkę ks. Tadeusza Fedorowicza, który we Lwowie, w czerwcu 1940 r., dobrowolnie dołączył do Polaków deportowanych na Sybir, aby w tamtych, skrajnie trudnych warunkach, nieść nadzieję przez głoszenie słowa Bożego i sprawowanie sakramentów świętych, zwłaszcza Mszy św.
Przywołał także osobę sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, twórcy Ruchu Światło-Życie i zarazem niezwykłego nauczyciela wolności „do”. „Owszem, ona kosztuje wiele wysiłku i wyrzeczeń, ale jest warunkiem osobistego rozwoju. Promując całkowitą abstynencję przez Krucjatę Wyzwolenia Człowieka, chciał także przyczynić się właściwego rozwoju polskiego społeczeństwa. Wychowując setki tysięcy młodych Polek i Polaków do trzeźwości i dojrzałej wiary, potraktowany został jako niebezpieczny dla ówczesnej władzy ludowej. Doświadczył prześladowania i ostatecznie – przebywając już poza granicami naszej Ojczyzny – został podstępnie otruty” – podkreślał abp Guzdek.
Przed udzieleniem błogosławieństwa arcybiskup jeszcze raz nawiązał do osoby ks. Franciszka Blachnickiego, życząc młodzieży dorastania do dojrzałej, odpowiedzialnej wolności. „Wolność musi kosztować! Prawdziwą wolność zdobywa się w trudzie! Ale warto! Trzeba od siebie wymagać, nawet gdy inni od nas nic nie wymagają. Przez dawanie świadectwa o miłości Boga i praktykowanie wolności «do» możecie być postrzegani jako «niebezpieczni», bo nie dający się porwać współczesnej modzie niewiary i nihilizmu etycznego. Ale warto!” – podkreślił jeszcze raz metropolita białostocki.
Obecność abp. Józefa Guzdka na Dniu Wspólnoty w Zakopanem była wyraźnym znakiem jedności Kościoła i pasterskiej troski o dzieło oazowe w archidiecezji.
W prowadzenie tegorocznych oaz wakacyjnych zaangażowało się 16 kapłanów naszej archidiecezji, 13 kleryków białostockiego seminarium oraz ok. 100 animatorów. Wielką radością jest fakt, że rekolekcje zgromadziły blisko 1000 uczestników, co czyni Ruch Światło-Życie archidiecezji białostockiej jednym z największych w Polsce pod względem ilości zrzeszonych w nim dzieci i młodzieży.