Spotkanie rozpoczęło się o godz. 10.00 Mszą św. pod przewodnictwem bp. Henryka Ciereszki, którą koncelebrowali: ks. Bogdan Skłodowski – dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii, ks. Leszek Jakoniuk – wicedyrektor oraz ks. Karol Piniewski – asystent kościelny Rycerstwa Niepokalanej w Archidiecezji Białostockiej. Oprócz katechetów, w modlitwie udział wzięli członkowie Rycerstwa Niepokalanej, którzy tego dnia świętowali 25-lecie swojej działalności w parafii św. Wojciecha.
W homilii ks. Jakoniuk zauważył m.in., że każdy powinien być rycerzem Niepokalanej, nie tylko ci, którzy do Rycerstwa formalnie przynależą. Zaznaczył przy tym, że być rycerzem to nie to samo, co być wojownikiem. Etos rycerza zakłada bowiem konsekwentne kierowanie się wartościami i zasadami. Kaznodzieja podkreślił, że winniśmy – na wzór Maryi – „wszystkie sprawy rozważać w swoim sercu”, przed Bogiem, przyjmując z ufnością Jego wolę.
Na koniec Mszy św. przedstawiciele katechetów podziękowali biskupowi Ciereszce za odprawienie Mszę św. i wyrazili swoją troskę o przyszłość lekcji religii w Polsce. W słowie końcowym celebrans podziękował Rycerstwu Niepokalanej i katechetom za udział w Eucharystii. Podkreślił znaczenie pielęgnowania swojej tożsamości i realizowania misji katechety, niezależnie od zmieniających się okoliczności.
Po Mszy św. i przyjęciu nowych „Rycerzy” do MI, odbyło się Spotkanie Plenarne, które poprowadził dyrektor Wydziału Katechetycznego. Ks. Skłodowski podziękował zgromadzonym za obecność, a przede wszystkim za trud całorocznej pracy. Następnie zrelacjonował przebieg Ogólnopolskiego Spotkania Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych, które odbyło się w dniach 21-23 maja 2024 r. w Stegnie, a którego głównym tematem była refleksja nad „teraźniejszością i przyszłością katechezy szkolnej”. Prelegent podkreślił troskę Kościoła w Polsce o przyszłość lekcji religii i katechezy parafialnej, omawiając szereg inicjatyw podejmowanych przez Wydziały Katechetyczne poszczególnych diecezji i Episkopat Polski, mających na celu zachowanie w szkołach lekcji religii oraz poszukiwanie nowych, jak najlepszych rozwiązań dla katechezy w Polsce, w zmieniających się uwarunkowaniach kulturowych, społecznych i religijnych. Dyrektor zaapelował do katechetów o nieuleganie pokusie smutku, zgorzknienia i beznadziei. Zachęcił do pełnej ufności modlitwy w intencji katechezy w Polsce oraz do wykorzystania czasu zbliżających się wakacji na odpoczynek i zadbanie o swoje zdrowie.
Z kolei Elżbieta Młyńska, archidiecezjalny wizytator katechetów świeckich i zakonnych, wspomniała zmarłych: zmarłą w ostatnich dniach siostrę Genowefę Niewęgłowską, która posługiwała w naszej Archidiecezji w latach 1993-2003 oraz śp. ks. Józefa Grygotowicza, którego pierwsza rocznica śmierci przypadała w kwietniu br.
Następnie, zwyczajem lat ubiegłych, miały miejsce podziękowania za wieloletnią pracę 7 katechetom odchodzącym na emeryturę. Elżbieta Młyńska przy każdym z katechetów odczytywała przygotowaną z tej okazji laudację, a dyrektor Wydziału wręczał pamiątkowy dyplom i książkę.
Wicedyrektor Wydziału Katechetycznego z kolei dokonał krótkiego podsumowania kończącego się roku szkolnego i katechetycznego 2023/2024, zachęcając do włączania się w proponowane przez Wydział Katechetyczny inicjatywy, w szczególności rekolekcje, zjazdy i konkursy.
Następnie Jolanta Wysztygiel, konsultant ds. nauczania religii w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku, zaprezentowała komplet diecezjalnych materiałów do katechezy pierwszokomunijnej dzieci i ich rodziców pt. „Na spotkanie z Panem Jezusem”, podkreślając ogrom włożonej pracy i zachęcając do wzbogacenia swojego księgozbioru o tę publikację.
Na zakończenie spotkania dyrektor Wydziału podziękował swoim współpracownikom i katechetom za trud całorocznej pracy oraz życzył dobrego czasu wakacyjnego odpoczynku.
Spotkanie zakończyło się „modlitwą o pogodę ducha” i błogosławieństwem:
„Boże, użycz mi pogody ducha,
Abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić,
Odwagi, abym zmieniał to, co mogę zmienić,
I mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego.”