W 104. rocznicę odzyskania niepodległości metropolita białostocki przypomniał w homilii o „polskiej Golgocie”, wspominając Marszałka Józefa Piłsudskiego – ojca polskiej wolności, generałów, oficerów i żołnierzy, którzy na ołtarzu Ojczyzny składali daninę krwi i życia, a także wybitnych mężów staniu i polityków, którzy na arenie międzynarodowej zabiegali o powrót Rzeczpospolitej na mapę Europy.
„Nie możemy jednak zapomnieć o polskich rodzinach, szczególnie o kobietach – matkach i żonach oraz ich wkładzie w odzyskanie niepodległości. To one, mimo zakazu zaborców i okupantów, podtrzymywały w domach polską mowę, uczyły pacierza w ojczystym języku oraz przekazywały wiarę i narodowe tradycje. Kobiety zagrzewały synów i mężów do powstańczej walki, służyły jako łączniczki i sanitariuszki, udzielając pierwszej pomocy rannym. Wreszcie to one po stracie męża przejmowały pełną odpowiedzialność za wychowanie osieroconych dzieci” – mówił.
Abp Guzdek, przywołując zasługi polskich żołnierzy w odzyskaniu wolności, podkreślał także, że niepodległość Ojczyzny oraz jej rozwój zależą od wysiłku całego społeczeństwa, szczególnie zaś od polskich rodzin. „To w rodzinie synowie i córki uczą się miłości Ojczyzny. W rodzinie dorastają i wychowują się w duchu patriotyzmu. W rodzinie, która jest pierwszą szkołą charakterów, dzieci uczą się pracy i poświęcenia na rzecz dobra wspólnego. Także w rodzinie kształtowane są umysły i serca przyszłych obrońców Ojczyzny, aby – jeśli zajdzie taka potrzeba - bez wahania stanęli w jej obronie” – zaznaczał.
Doceniając dzisiejszą służbę i poświęcenie polskich żołnierzy, funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i innych służb, podkreślał wielką rolę rodziny w ich życiu i jej wpływ na wypełnianie powierzonych im zadań, bo to ich najbliżsi płacą ogromną cenę za nasze poczucie bezpieczeństwa w wolnym kraju.
„Wykonywanie zadań służbowych z dala od domu rodzinnego i częsta nieobecność sprawiają, że to kobiety – matki i żony – często same podejmują trud wychowania dzieci i prowadzenia domu” – stwierdził, dodając, że „o tym, jak wielką cenę płaci rodzina żołnierzy walczących o wolność kraju łatwiej nam zrozumieć w czasie trwającej wojny w Ukrainie”.
Arcybiskup zachęcał, by obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości stały się okazją do oddania hołdu tysiącom polskich żołnierzy, którzy własną krwią i życiem płacili za wolność Ojczyzny oraz czasem modlitwy za tych, którzy dziś, często z narażeniem własnego zdrowia i życia, zapewniają zewnętrzne i wewnętrzne bezpieczeństwo naszego państwa.
Uroczystą Mszę św. koncelebrowali kapelani służb mundurowych oraz profesorowie seminarium duchownego. Modlitwa w archikatedrze białostockiej zgromadziła licznych wiernych, a wśród nich przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i miejskich Białegostoku, dowódców Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i innych służb mundurowych oraz harcerzy. Tradycyjnie nawę główną bazyliki archikatedralnej wypełniły poczty sztandarowe.
Przed końcowym błogosławieństwem Pasterz Kościoła białostockiego podziękował wszystkim przybyłym za wspólną modlitwę i refleksję w Święto Niepodległości. „Módlmy się o pokój w Polsce i na świecie, i prośmy o święte rodziny, bo wolność jest nam nie tyle dana, ile zadana, bo trzeba na nią pracować, a jeśli przyjdzie potrzeba – stanąć w obronie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej” – dodał.
Po Mszy św. przy pomniku Józefa Piłsudskiego odbyły się uroczystości patriotyczne Narodowego Święta Niepodległości. Miały miejsce okolicznościowe przemówienia, odczytano Apel Pamięci oraz złożono kwiaty pod pomnikiem Marszałka.
W samo południe można było dołączyć do wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego przed Muzeum Podlaskim w Białymstoku.
Nabożeństwa w intencji Ojczyzny odprawiono także w cerkwi św. Mikołaja oraz w Domu Kultury Muzułmańskiej. 13 listopada odprawione zostanie uroczyste nabożeństwo w zborze Ewangelicko-Augsburskim.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości po głównych uroczystościach na Rynku Kościuszki mieszkańcom rozdawane były flagi, kokardy narodowe i lizaki w narodowych barwach. Można było również skosztować żołnierskiej grochówki.
Tradycyjnie Białystok uczcił rocznicę świątecznymi dekoracjami. Flagami zostały ozdobione nie tylko ulice i autobusy, ale także najważniejsze pomniki i świątynie oraz Cmentarz Wojskowy. W 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości pamięć o tamtych wydarzeniach można uczcić uczestnicząc także w imprezach sportowych i kulturalnych. Muzeum Wojska w Białymstoku zaprasza pokaz sprzętu wojskowego, wystawy i projekty edukacyjne, Galeria im. Sleńdzińskich na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, natomiast Fundacja Białystok Biega – na wydarzenie sportowe „Biegnę dla Niepodległej”.