Wydarzeniu przyświecało hasło: „Uczynić Różaniec modlitwą wszystkich”.
Przybyli pielgrzymi z różnych zakątków Polski, w tym również wierni z naszej archidiecezji z ks. Adamem Bułatewiczem na czele.
Procesji różańcowej w piątek 3 czerwca wieczorem przewodniczył bp Jan Piotrowski. Rozważaniu tajemnic światła towarzyszyła modlilitwa w intencji rodzin. Po procesji odbył się na Apel Jasnogórski, a po nim czuwanie modlitewne z rozważaniem tajemnic bolesnych różańca w intencji pokoju. Mszy św. o godz. 23.00 przewodniczył bp Andrzej Przybylski. W koncelebrze udział wzięli licznie przybyli kapłani.
Dni 4 czerwca rano uczestnicy kongresu i pielgrzymki wzięli w pierwszosobotnim nabożeństwie wynagradzającym Niepokalanemu Sercu Maryi – medytacji i modlitwie różańcowej poprowadzonej przez obecnych na jasnogórskim szczycie misjonarzy z pięciu kontynentów.
Dwudniową modlitwę zakończyła uroczysta Msza św. w intencji dziękczynnej za beatyfikację Pauliny Jaricot oraz za 200-lecie Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, której przewodniczył abp Giovanni Pietro Dal Toso, przewodniczący Rady Wyższej Papieskich Dzieł Misyjnych, który w kazaniu przypomniał, że „również dzisiaj świat potrzebuje misji, a Kościół musi na nowo odkryć że jest misyjny ponieważ dzisiejszy świat potrzebuje głoszenia Chrystusa”.
W drodze na Jasną Górę pielgrzymi nawiedzili sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie i sanktuarium Najświętszej Krwi Chrystusa w Częstochowie.