Część powstańców zginęła w nurtach Sokołdy, inni zginęli w nierównej walce. Rosjanie ciała zabitych wrzucili do wspólnego grobu. Mogiła skrywająca powstańców pozostała zapomniana przez następne 180 lat.
Okoliczna ludność postawiła symboliczny pomnik, lecz z biegiem lat pamięć o tych wydarzeniach zatarła się na tyle, że to miejsce błędnie uważano za mogiłę powstańców z 1863 r. Dopiero szczegółowe badania archeologiczne z początków XXI w. pozwoliły na zrekonstruowanie zdarzeń z lipca 1831 r., a szczątki 46 poległych powstańców zostały wydobyte ze zbiorowego grobu i każdy z nich otrzymał własną mogiłę na Kopnej Górze.
W 191 rocznicę bitwy pod Sokołdą uczczono pamięć tych, co oddali swoje życie za Ojczyznę. - Dzisiaj, musimy w sposób szczególny szanować wolność– powiedział Radosław Dobrowolski, Burmistrz Supraśla. – Jest to ważne w kontekście wojny, która toczy się na Ukrainie.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się przy asyście wojskowej o godzinie 19:00 na Cmentarzu Powstańców Listopadowych w Kopnej Górze. Zebrani odśpiewali hymn narodowy, a Mszę św. sprawowali proboszczowie suprascy: ks. Andrzej Chutkowski i ks. Wiesław Kulesza.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele wojska, obrony terytorialnej, strażacy i harcerze. Warty wystawiła młodzież harcerska z 2 PDH „Szare Szeregi” w Kozińcach. Ksiądz Aleksander Dobroński wraz z członkami Grupy Rekonstrukcyjnej Grupa Wschód zapalił znicze pamięci na grobach powstańczych.