W homilii ks. Jarosław Grzegorczyk, proboszcz parafii archikatedralnej zauważył, że Boże Narodzenie było niejako początkiem planu "przywrócenia godności dziecka Bożego w każdym z nas", który swoje zwieńczenie miał na Golgocie. Dzisiejszą uroczystość Objawienia Pańskiego można zrozumieć tylko w tej perspektywie pochylenia się Boga nad człowiekiem.
Przywoływane dzisiaj postacie trzech Mędrców ze Wschodu ukazują nam prawdę, że "Bóg chce dotrzeć do każdego człowieka; chce dać siebie i nowe życie każdemu człowiekowi". Uczą nas oni "odwagi i determinacji w poszukiwaniu Boga i sensu swojego życia".
Kaznodzieja zaznaczył, że dzisiejsza refleksja nad historią Mędrców ze Wschodu skłania nas "aby iść do przodu, gdyż nie wolno nam stać bezczynnie i oczekiwać, aż Bóg sam do nas przyjdzie i rozpędzi chmury, które są nad nami". Wędrówka ta to nie tylko spełnianie praktyk religijnych, ale przede wszystkim "zdobywanie się na podróż w głąb własnego serca i własnej duszy".
Podążanie w głąb własnego serca nie jest łatwe, gdyż "nigdy nie wiadomo co się odkryje o sobie i o Bogu". Trzeba nam jednak, na wzór trzech Mędrców ze Wschodu, podjąć ten trud. Trud, którego zwieńczeniem będzie "spotkanie Boga i poprowadzenie inną, piękną drogą".
Kończąc ks. Grzegorczyk zwrócił się do zgromadzonych, aby "odważnie kroczyli drogą wiary, nie bojąc się postawić Boga na pierwszym miejscu". To "powierzenie się Bogu" stanie się "największym darem", jaki każdy z nas może ofiarować Bogu, na wzór Trzech Króli.
Z racji na obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa tradycyjny Orszak Trzech Króli przyjął bardziej otwartą formę – spaceru rodzinnego, indywidualnego lub w małych grupach po wyznaczonej trasie przemarszu. Spacer był okazją do pogłębionej refleksji, przeżywania w skupieniu tajemnicy Bożego Narodzenia, modlitwy i kolędowania. Dodatkowo podczas spaceru uczestnicy mogli wziąć udział w grze miejskiej polegającej na rozwiązaniu krzyżówki orszakowej. W miejscach dotychczasowych przystanków zostały ustawione tablice opisujące sceny biblijne ze zdjęciami białostockich orszaków, na których było można znaleźć odpowiedzi do krzyżówki. Spacer orszakowy skierowany był do wszystkich mieszkańców Białegostoku, szczególnie dzieci, rodzin i młodzieży.