„Boże Narodzenie mamy wpisane w sercu, więc jest naturalne, że chcemy przeżywać radość, wyśpiewując ją. Chyba nie ma osoby, która nie lubiłi śpiewać kolęd. Jest to wyraz naszej ludzkiej tęsknoty za dobrem, za pięknem, które pochodzą od Boga. Kolędy zbliżają nas do Boga i do siebie nawzajem - w tych dniach możemy bardziej niż kiedykolwiek doświadczyć bliskości Boga i drugiego człowieka. Spotykać się, aby wspólnie wychwalać Boga i dziękować Mu za cud Wcielenia” – podkreślał Abp Wojda.
Wspólne kolędowanie z udziałem Metropolity Białostockiego, ks. kan. Bogdana Skłodowskiego, Dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Białostockiej, Ewy Iżykowskiej-Lipińskiej - Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej i Edyty Mozyrskiej - Dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Białymstoku, rozpoczęli jasełkami uczniowie Szkoły Podstawowej nr 19 im. Mieszka I w Białymstoku, przygotowani przez Małgorzatę Bielawską. Uczennice szkoły, prowadząc kolędowanie przypomniały historie pieśni bożonarodzeniowych zwanych kolędami, które liczą już blisko 800 lat.
Chóry Miasta Białegostoku pod dyrekcją prof. Wioletty Miłkowskiej rozpoczęły je w 2010 roku Białostockim Teatrze Lalek, a przez ostatnie lata kontynuowały w Białostockiej Archikatedrze i Cerkwi św. Mikołaja.
Najpiękniejsze kolędy wyśpiewały chóry:
- Dziecięcy Chór Opery i Filharmonii Białostockiej pod dyrekcją prof. Ewy Rafałko
- Przedszkola Samorządowego nr 14 pod dyrekcją Pani Eweliny Kurgan i Pani Edyty Pankiewicz
- Szkoły Podstawowej nr 10 im. Izabeli Branickiej pod dyrekcją Pani Doroty Kunda
- Szkoły Podstawowej nr 19 im. Mieszka I pod dyrekcją Pani Agnieszki Wołejko
- Szkoły Podstawowej nr 28im. Ildefonsa Gałczyńskiego pod dyrekcją pani Jolanty Gwiazdowskiej
- IV Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Białymstoku pod dyrekcją uczennicy Zofii Koniuch
- Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stanisława Staszica pod dyrekcją Agnieszki Kitlas.
Na zakończenie pasterskie słowo skierował do uczestników kolędowego spotkania Abp Tadeusz Wojda. Podkreślił, że jest to piękny zwyczaj, kontynuowany w Białymstoku od wielu lat. Stwierdził, że na szczególną uwagę zasługuje jego wymiar ekumeniczny.
Opowiedział również dzieciom i młodzieży o pierwszym kolędowaniu św. Franciszka, opisując przepiękny fresk w kaplicy włoskiego Greccio, gdzie w 1223 r. św. Franciszek po raz pierwszy postanowił „odtworzyć” grotę Narodzenia Jezusa z Betlejem.
Wspólne kolędowanie zwieńczyły dwie kolędy: „Niebo i ziemlja” w wersji rosyjsko – polskiej oraz kolęda „Bóg się rodzi” autorstwa Franciszka Karpińskiego, która po raz pierwszy wybrzmiała w Białymstoku w roku 1792 roku w Starym Kościele Farnym.