Pielgrzymka do Krypna jest najliczniejszą pieszą pielgrzymką Archidiecezji Białostockiej. Pielgrzymują w niej całe rodziny, dzieci oraz młodzież, by podziękować za wakacyjny wypoczynek i zawierzyć nowy rok szkolny opiece Maryi.
Tegoroczna wędrówka odbywa się pod hasłem „Jeden Duch”. Ks. Adam Anuszkiewicz, autor konferencji, którą pielgrzymi wysłuchają w drodze, podkreśla jedność jaką Duch Święty buduje w małżeństwach, rodzinach i pomiędzy ludźmi.
Do pielgrzymów, którzy wyruszyli niemal ze wszystkich białostockich parafii, po drodze przyłączać się będą grupy z okolicznych miejscowości. Na postojach w Dobrzyniewie oraz Pogorzałkach w kościele będzie wystawiony Najświętszy Sakrament. Po posiłku i odpoczynku pielgrzymi będą mieli możliwość pomodlić się w świątyni i zapisać na kartkach swoje intencje modlitewne, które zostaną zaniesione do Krypna i przez cały rok w każdą sobotę będą odczytywane podczas nowenny przed cudownym obrazem Matki Bożej Pocieszenia. Podczas drogi pątnicy będą mogli również korzystać z sakramentu pokuty.
Pani Maria pielgrzymuje z wnukami – dziewięcioletnią Zuzią i trzynastoletnim Bartkiem. Idą, by podziękować za wszystkie łaski, którymi Pan Bóg obdarza całą ich rodzinę i prosić o dalsze: o zdrowie, o zgodę w rodzinie, o dobry nowy rok szkolny. „Wierzę, że Matka Boża nas tym wszystkim obdarzy” – mówi. „Wnuk pielgrzymuje ze mną już piaty raz, wnuczkę musiałam trochę namawiać, bo idzie pierwszy raz i bała się, że nie da rady. Ale wierzę, że bez problemu dojdzie” – dodaje.
Rodzice z trzymiesięczną córeczką pielgrzymują, by podziękować za dar jej życia i prosić o zdrowie dla niej. Beata pielgrzymuje do Krypna już piętnasty raz. Mówi, że ma za co dziękować i o co prosić, a Krypno jest takim miejscem, gdzie Matce Bożej można zawierzyć wszystko. Dziś idzie z trójką dzieci, z których najmłodsze - Agatka - ma dwa miesiące.
Marek w tym roku uczestniczył już w pielgrzymce do Juchnowca, a dziś wyrusza po raz kolejny do Krypna. „Ta pielgrzymka dodaje mi sił na czekające mnie obowiązki zawodowe i rodzinne. A skoro jest to Matka Pocieszenia, to można Jej zawierzyć wszystko, zwłaszcza to, co trudne” – mówi.
Do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia dotrze około 60 grup z terenu niemal całej archidiecezji. Na miejscu spodziewanych jest tradycyjnie ponad 10 tys. pątników.
Doroczna wrześniowa piesza pielgrzymka do sanktuarium w Krypnie jest szczególną okazją dla dzieci, młodzieży i rodziców do zawierzenia nowego roku szkolnego opiece Maryi. Krypno jest również sanktuarium rolników. Na uroczystość odpustową Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 8 września, przybywają tu rolnicy z terenu archidiecezji, aby modlić się, powierzać przez wstawiennictwo Maryi swój trud oraz poświęcić ziarno pod przyszły zasiew.
Uroczystości odpustowe poprzedziło tradycyjnie czterdziestogodzinne nabożeństwo i nowenna przed uroczystością Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Jutrzejszy dzień poświęcony jest chorym, którzy po każdej Mszy św. będą mogli przyjąć sakrament chorych.