Pielgrzymów na drogę rozesłał, udzielając
błogosławieństwa ks. prał. Antonii Lićwinko. Grupę prowadził kustosz
sanktuarium, ks. Alfred Butwiłowski. Na czele pątniczki niosły figurę Matki
Bożej Fatimskiej, z racji na obchodzoną w tym roku setną rocznicę objawień,
wypraszając w czasie wędrówki łaski za Jej pośrednictwem.
Jedna z pątniczek podkreślała, że pielgrzymka do Świętej Wody w jej rodzinie jest już tradycją. „Najpierw moja mama pielgrzymowała, potem ja z mamą, potem moje siostry, a teraz ja z córkami pielgrzymuję, jedna ma 8, a druga 12 lat, i to już trzeci raz. Intencji nigdy nie brakuje, a według mnie to bardzo ważne, aby w tym szalonym świecie móc się na chwilę zatrzymać, pomodlić”.
Inna z pań mówi, że do wspólnego wędrowania do Świętej Wody namówiła ją synowa - „Powiedziała: «Mamo, jak ty pójdziesz to ja też pójdę». Jest tu też z nami moja koleżanka. Wstyd się przyznać, ale idę pierwszy raz. Chcę Matce Bożej podziękować – za zdrowe dzieci, za zdrowe wnuki, za moje i za męża zdrowie. Chcę prosić, bym mogła się cieszyć zasłużoną emeryturą, wnukami, których mam czterech, może doczekam się wnuczki”. A synowa dodaje: „Chcę modlić się z moją teściową i za moją teściową, za moją mamę i z okazji nadchodzącego Dnia Matki za wszystkie matki”.
W czasie ponad trzygodzinnej wędrówki kobiety modliły się w „Godzinie Miłosierdzia” Koronką do Miłosierdzia Bożego, a później zawierzały swoje prośby Maryi w modlitwie różańcowej.
Po dojściu do sanktuarium w Świętej Wodzie, pątniczki modląc się przed wizerunkiem Matki Bożej Bolesnej ofiarowały Jej swoje intencje i prośby.
Pielgrzymkę zwieńczyła uroczysta Eucharystia o godz.18.00. Po Mszy św. uczestniczki pielgrzymki tradycyjne wzięły udział w nabożeństwie zwanym „Dróżkami Maryi”.
Kobiety, matki i dziewczęta pielgrzymują do Świętej Wody od siedemnastu lat. Pielgrzymka ta zrodziła się z inicjatywy abp. Stanisława Szymeckiego. Pierwsza pielgrzymka przybyła tam w maju 2000 r. z racji jubileuszu dekanatu Białystok-Śródmieście. Podczas Pielgrzymki w 2003 r. przy Sanktuarium Matki Bożej poświecono Kapliczki Siedmiu Boleści. Rok później, przy V Boleści postawiono Krzyż Matki i Dziecka.