Procesja z obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej na czele wyruszyła z Nowodworc i rzeką Supraśl dotarła do Wasilkowa. Cztery postoje wyznaczały stacje modlitewne przygotowane na brzegu przez okolicznych mieszkańców. Tam odczytano fragment Pisma św. ukazujący wydarzenie zbawcze, którego dokonał Jezus w związku z wodą. Rozważanie prowadzone przez ks. Zdzisława Karabowicza, ukazywało miłosierdzie Boże, które realizuje się w codzienności. Dziękowano Bogu za dar pięknej przyrody i przypominano o odpowiedzialności za czystą wodę i powietrze. Do stacji na lądzie pieszo przybyli uczestnicy procesji, którzy nie płynęli, a chcieli wziąć udział w tej szczególnej modlitwie.
Na tratwie, na czele procesji, na tratwie, płynął obraz Matki Bożej Miłosierdzia, ważny historycznie dla mieszkańców, ponieważ był umieszczony pierwotnie przez budowniczego nowego kościoła w Wasilkowie, w głównym ołtarzu świątyni. 50-lecia tego wydarzenia było wspominane podczas rozważań w Procesji. Uczestnicy płynęli 70 kajakami, kilku uczestników płynęło dodatkowo własnym sprzętem pływającym. Na tratwie z obrazem płynął zespół „Śpiewaki Odnowy”, który śpiewem ubogacał procesję. Procesji nie przeszkodził niewielki deszcz na początku wyprawy.
Ta szczególna modlitwa do Matki Bożej, połączona z rekreacją miała na celu integrację mieszkańców, popularyzację kultu Matki Bożej Miłosierdzia oraz ewangelizację w atrakcyjnych, wasilkowskich plenerach, na skraju Puszczy Knyszyńskiej. Organizatorzy mają nadzieję, że ta niezwykła modlitwa przyczyni się do popularyzacji piękna Wasilkowa i jego atrakcji. Kajakami płynęły często całe rodziny. W procesji wziął także udział Burmistrz Wasilkowa Mirosław Bielawski, który płynął jednym z kajaków. Modlitwa na wodzie zakończyła się wspólnym ogniskiem na brzegu.
70 kajaków i kilkaset osób na Procesji Wodnej w Wasilkowie
Tratwa z obrazem Matki Bożej, 70 kajaków, kilkaset osób na wodzie i na lądzie – tak wyglądała Procesja Wodna, która odbyła się 15 sierpnia w Wasilkowie na rzece Supraśl. Uczestnicy zatrzymali się przy czterech stacjach modlitewnych na lądzie, gdzie odbyła się krótka medytacja nad Słowem Bożym i modlitwa. Najmłodsza uczestniczka Procesji Wodnej miała pięć lat, a najstarsza siedemdziesiąt jeden.