Po całonocnej adoracji Symboli w archikatedrze, odprawiona została jutrznia ze święta Podwyższenia Krzyża Świętego, zaraz po niej Nabożeństwo odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, połączone ze świadectwami, a o godzinie 14.00 rozpoczęło się czuwanie przy Krzyżu i Ikonie, prowadzone przez Wolontariuszy ŚDM.
Na placu pod pomnikiem św. Jana Pawła II bardzo licznie gromadzili się wierni.
Około godz. 17.00 nastąpiło procesyjne przejście z symbolami ŚDM z archikatedry białostockiej do prawosławnej katedry św. Mikołaja. Krzyż i Ikona zostały tam przyjęte z wielką czcią i szacunkiem.
Na koniec spotkania prawosławni duchowni pozdrowili obecnych w świątyni.
Z katedry św. Mikołaja znaki ŚDM zostały przeniesione na plac przed Archikatedrą. Na miejscu obecni byli wolontariusze z Diecezji Łomżyńskiej.
Abp Edward Ozorowski mówił: ,,Cieszę się z tego wszystkiego co widziałem po drodze, kiedy odwiedzałem parafie, w których znajdowały się symbole Światowych Dni Młodzieży oraz z tego, co widzę tu dzisiaj. Niech wam, młodym ludziom, Pan Bóg pomoże zachować ten entuzjazm i radość ducha, niech wam pomoże dobrze żyć i kształtować prawdziwą cywilizację, tzn. taką, która ma mocne fundamenty i na której można polegać. Cywilizację zbudowaną na Ewangelii. Niech wam wszystkim Bóg błogosławi."
Jeszcze przez krótki czas zgromadzeni na placu adorowali Krzyż i Ikonę.
Ks. Rafał Arciszewski, archidiecezjalny duszpasterz młodzieży, przekazywał symbole ŚDM delegacji diecezji łomżyńskiej słowami: ,,Ikona Matki Bożej ma w sobie wspaniałą moc, Maryja jest naszą prawdziwą Matką, Wybawicielką. Zanieście tę radość do siebie, do swojej diecezji".
Młodzież z wielkim żalem żegnała Symbole Światowych Dni Młodzieży. Jeden z wolontariuszy – Krzysztof - mówił: ,,Zostawiłem w busie-kaplicy swoje serce."
Wielu młodych twierdziło, że był to wspaniały czas, wyrażając nadzieję, że w przyszłości zaowocuje i będzie dobrym przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2016 r. w Krakowie.