Projekt
służy upamiętnianiu osób – zwyczajnych ludzi, których poświęceniu zawdzięczamy
niezawisłość naszego kraju. Mottem
tegorocznej edycji, koordynowanej przez białostocki oddział IPN, były słowa św.
Pawła „Nie daj się zwyciężyć złu, ale
zło dobrem zwyciężaj”, a uczestnicy upamiętniali zasłużone dla Ojczyzny osoby
duchowne, walczące o godność człowieka i sprzeciwiające się totalitaryzmom w
latach 1939–1989.
Finał projektu składał się z części wystawienniczej – prezentacji prac projektowych oraz gali, na której uczestnicy otrzymali symboliczne statuetki – marmurowe kamienie, dyplomy i nagrody książkowe. W uroczystym podsumowaniu projektu, które swoją obecnością zaszczycił m.in. Abp Edward Ozorowski Metropolita Białostocki, wzięło udział około 300 osób: uczestników projektu i gości.
Do tegorocznej, szóstej już edycji przedsięwzięcia, zgłosiło się w sumie 88 grup projektowych z różnych stron Polski, a także z Litwy i Stanów Zjednoczonych. Uczestnikami były głównie dzieci i młodzież oraz ich nauczyciele, ale do projektu włączyły się także osoby dorosłe. Upamiętniono w różnych formach (wystawy, prezentacje, filmy, wydawnictwa, a nawet komiks czy przedstawienie teatralne) 106 postaci. Wśród bohaterów projektu nie zabrakło osób duchownych związanych z Archidiecezją Białostocką. Grupy projektowe upamiętniły m.in. Apb. Romualda Jałbrzykowskiego, bł. ks. Michała Sopoćko, ks. Stanisława Suchowolca, ks. Adama Abramowicza, siostrę Immaculatę Mariannę Olechno, ks. Stanisława Piotrowskiego, ks. Witolda Pietkuna, ks. Antoniego Songajło.
Każdy z bohaterów, podobnie jak w poprzednich edycjach projektu, zostanie również uhonorowany wirtualnym kamieniem na mapie przygotowanej na stronie www.pamiec.pl/kamienie_pamieci.