Od 9 kwietnia do 9 maja 2018 r. w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przy ul. Kościelnej 1A w Białymstoku można będzie zwiedzać wyjątkową wystawę „Urodziłem się w Wadowicach”. Zbudowana w formie domu przypominającego dom Wojtyłów w Wadowicach, pokazuje jego atmosferę i ciepło utrwalone m.in. na archiwalnych fotografiach oraz poprzez wyjątkowe eksponaty pochodzące ze zbiorów Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego w Wadowicach.
Wystawę można zwiedzać w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym w poniedziałki, wtorki, środy i piątki w godz. 9.30-14.30 oraz czwartki w godz. 12.30-17.30. Wstęp na wystawę jest wolny.
Rezerwacja terminów zwiedzania wystawy dla grup zorganizowanych odbywa się telefonicznie pod nr 85 665 24 90.
O wystawie „Urodziłem się w Wadowicach”
Są takie miejsca, do których chętnie powracamy. Powrót do nich jest wręcz obowiązkiem i zarazem szczęściem. To powinność wynikająca z faktu przynależności do szczególnej wspólnoty: rodzinnej, narodowej, religijnej czy uniwersalnych wartości. Takim miejscem jest dom rodzinny św. Jana Pawła II w Wadowicach. W tym mieście przy ul. Kościelnej 7 znajduje się kamienica, gdzie 18 maja 1920 r. ok. godz. 17.00, przyszedł na świat Karol, nazywany potem Lolkiem. Był trzecim dzieckiem Emilii z Kaczorowskich i Karola Wojtyły seniora. Po latach jako Papież powiedział, że „tutaj, w tym mieście, w Wadowicach wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, studia się zaczęły i teatr się zaczął. I kapłaństwo się zaczęło”.
Muzeum – Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach jest niezwykłym i wyjątkowym świadkiem życia Papieża Polaka oraz świadectwem dzieła, które zostawił światu. Pomysłodawcą utworzenia Muzeum był ks. inf. Edward Zacher, który przez wiele lat jako katecheta troszczył się o duchowy rozwój młodego Karola. 18 maja 1984 r. dzięki przychylności i zaangażowaniu ówczesnego Metropolity Krakowskiego, kard. Franciszka Macharskiego, zainaugurowano działalność Muzeum w przedwojennym mieszkaniu Wojtyłów na pierwszym piętrze kamienicy. Opiekę nad tym miejscem od początku sprawowały Siostry Nazaretanki. Po latach funkcjonowania i powiększenia się ekspozycji o dodatkowe pomieszczenia, pojawiła się możliwość wykupu całego budynku na potrzeby nowego Muzeum. Fundacja Ryszarda Krauze nabyła kamienicę i przekazała ją Archidiecezji Krakowskiej na ręce kard. Stanisława Dziwisza, który jako długoletni najbliższy współpracownik Jana Pawła II obdarował powstające Muzeum licznymi pamiątkami i depozytami. Bardzo wielu ludzi wspierało i nadal wspiera to dzieło poprzez dary, depozyty, a także dobre rady i życzliwość.
By przybliżać charakter rodzinnego domu Jana Pawła II Muzeum, wspólnie z firmą Kłaput Project, przygotowało wystawę „Urodziłem się w Wadowicach”. Ekspozycja koncentruje się wokół symbolu, jakim jest DOM. Podkreśla, jak ogromny wpływ na osobowość i charakter przyszłego Papieża miały lata jego dzieciństwa – miłość najbliższych, szczęśliwa rodzina, w której mimo wielu trosk, nigdy nie żałowano czasu na serdeczne rozmowy, wspólne czytanie książek, spacery, zabawę; w której żyło się sprawami domowników, uczyło hojności, wytrwałości i pełnego wiary stawiania czoła przeciwnościom. W domu, który był szkołą miłości, zrodziła się szczególna postawa Wojtyły wobec drugiego człowieka i poszukiwanie bliskich, rodzinnych relacji z innymi. Nawet wtedy, a może zwłaszcza wtedy, kiedy jako młody chłopiec tracił swoich najbliższych. To wówczas odkrywał, że jest wezwany do budowania duchowej rodziny, duchowego ojcostwa.
ks. Jacek Pietruszka
dyrektor Muzeum Dom Rodzinny
Ojca Świętego Jana Pawła II
w Wadowicach