DZISIAJ: Czwartek, 21 listopada 2024 | wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny | Rok B, II
Słowo Boże na dziś Ap 5,1-10; Ps 149,1b-2.3-4.5-6a i 9b; Łk 19,41-44

Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia

Jubileusz w 10 krokach


ks. Piotr Augustynowicz

13 marca 2015 roku, w drugą rocznicą wyboru na Stolicę Piotrową, podczas homilii wygłoszonej z okazji Nabożeństwa Pokutnego, celebrowanego w ramach inicjatywy „24 godziny dla Pana”, w Bazylice św. Piotra w Watykanie papież Franciszek ogłosił zwołanie w całym Kościele Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Bulla Misericordiae vultus ogłaszająca Jubileusz została opublikowana 11 kwietnia, w przeddzień II Niedzieli Wielkanocnej, czyli Miłosierdzia Bożego. Rok ten, jak napisał Papież, będzie stanowił „pełen łaski czas dla Kościoła, by uczynić świadectwo wierzących jeszcze mocniejszym i skuteczniejszym” (MV 3).

Zwyczaj świętowania Roku Jubileuszowego sięga swymi korzeniami do czasów starożytnych, kiedy to Hebrajczycy świętowali taki rok co 50 lat. W tradycji Kościoła obchodzenie Roku Świętego sięga roku 1300 i pontyfikatu Bonifacego VIII. Od 1475 roku czas między jubileuszami został skrócony do 25 lat, aby umożliwić każdemu pokoleniu przeżywanie tego niezwykłego czasu. W szczególnych momentach były też zwoływane jubileusze nadzwyczajne np. w 1933 roku z okazji 1900 rocznicy Odkupienia i w 1983 roku w 1950 lat od Odkupienia.

Kościół katolicki każdy jubileusz przeżywa bardziej w sposób duchowy. Głównym elementem jest przebaczenie i odpuszczenie grzechów oraz możliwość odnowienia relacji z Bogiem i ludźmi. Rok taki staje się zawsze okazją do pogłębienia wiary oraz zaangażowania się na nowo w życie poprzez osobiste świadectwo chrześcijańskie. Papież Franciszek, poprzez ogłoszenie Jubileuszu Miłosierdzia kładzie nacisk na Boga miłosiernego, który nieustannie zaprasza ludzi, aby do Niego powracali.

Szczegółowe wytyczne dotyczące celebracji Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia zostały zamieszczone w bulli Misericordiae vultus. Przygotowanie i przeprowadzenie Jubileuszu Papież powierzył Papieskiej Radzie ds. Nowej Ewangelizacji.

Jubileusz Miłosierdzia rozpocznie się 8 grudnia 2015 roku, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcie Najświętszej Maryi Panny, w 50 rocznicę zakończenia Soboru Watykańskiego II. Zakończenie planowane jest na 20 listopada 2016, w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.

Jubileusz tematyczny

Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia ma nieco inny charakter od tych obchodzonych zwyczajowo co 25 lat. Będzie jubileuszem tematycznym związanym z miłosierdziem. Założeniem jest przypomnienie Kościołowi jego podstawowej misji, czyli bycia znakiem i świadectwem miłosierdzia.

Dialog z innymi religiami

Tematem Jubileuszu, łączącym chrześcijan z wyznawcami judaizmu i islamu jest Miłosierdzie Boże. Papież zaznaczył że „Rok Jubileuszowy przeżywany w miłosierdziu może też sprzyjać spotkaniu z wyznawcami tych religii, a także innymi szlachetnymi tradycjami religijnymi. Niech nas uczyni bardziej otwartymi na dialog w celu lepszego wzajemnego poznania i zrozumienia. Niech wyeliminuje wszelkie formy zamknięcia i pogardy oraz oddali wszelkie formy przemocy i dyskryminacji”(MV 23).

Brama Miłosierdzia

Znakiem nieodłącznym każdego Jubileuszu są Drzwi Święte. Takie drzwi Papież otworzy 8 grudnia w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Następnie w niedzielę 13 grudnia, nastąpi otwarcie Drzwi Jubileuszowych, tzw. Bram Miłosierdzia w pozostałych Bazylikach Większych w Rzymie oraz we wszystkich katedrach świata i innych kościołach lub sanktuariach wyznaczonych przez biskupów diecezjalnych. Z okazji Jubileuszu Miłosierdzia po raz pierwszy w historii Bramy Miłosierdzia zostaną otwarte poza Rzymem.

Odpusty

Jubileusz niesie ze sobą również nawiązanie do odpustu. W Roku Świętym Miłosierdzia odpust zyskuje szczególne znaczenia. Przebaczenie Boga dla naszych grzechów nie zna granic. Odpust będzie można uzyskać w miejscach do tego wyznaczonych. Ważne jest, jak zauważa sam Papież, aby ten moment był połączony z Sakramentem Pojednania i pobożnym przyjęciem Komunii św. oraz z rozważaniem na temat miłosierdzia. Do uzyskania odpustu konieczne jest wyznanie wiary i modlitwa w intencjach Ojca Świętego. W Archidiecezji Białostockiej, oprócz katedry, odpusty będzie można uzyskać w kościołach: Miłosierdzia Bożego w Białymstoku, Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Różanymstoku, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krypnie, św. Antoniego w Sokółce i Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie.

Pielgrzymka

Znakiem szczególnym Jubileuszu jest pielgrzymka. W czasie Jubileuszu Miłosierdzia będzie można pielgrzymować do Drzwi Świętych w Rzymie oraz do innych miejsc na całym świecie. Pielgrzymka taka, na miarę sił każdego, stanie się znakiem, „że również miłosierdzie jest celem, który mamy osiągnąć, a który wymaga zaangażowania i poświęcenia” (MV 14).

Misjonarze Miłosierdzia

W Wielkim Poście nastąpi posłanie „misjonarzy miłosierdzia”, którzy będą „znakiem matczynej troski Kościoła o Lud Boży, aby wszedł on w głębokości bogactwa tej tajemnicy tak fundamentalnej dla naszej wiary” (MV 18). Będą to kapłani rozesłani podczas specjalnego nabożeństwa w Środę Popielcową, którzy otrzymają od Ojca Świętego władzę odpuszczania grzechów zarezerwowanych Stolicy Apostolskiej. Misjonarze Miłosierdzia, jak podkreśla Papież, mają być „żywym znakiem tego, jak Ojciec przygarnia tych, którzy szukają jego przebaczenia (…) będą kształtować ze wszystkimi spotkanie pełne człowieczeństwa, źródło uwolnienia, bogate w odpowiedzialność za przezwyciężenie trudności i podjęcie nowego życia otrzymanego w Chrzcie Świętym” (MV 18).

Logo i hymn

Jubileuszowi Miłosierdzia towarzyszyć będzie logo, którego autorem jest jezuita, o. Mirko Rupnik. Jak wyjaśnia abp Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady Nowej Ewangelizacji, logo przywołuje „bardzo cenny dla Kościoła starożytnego wizerunek Syna, który bierze na plecy zagubionego człowieka i wskazuje miłość Chrystusa, który wypełnia tajemnicę swojego Wcielenia Odkupieniem. Wizerunek jest tak wykonany, aby ukazać Dobrego Pasterza, który dotyka aż do głębi ciało człowieka, czyniąc to z taką miłością, która przemienia życie”. Cała scena jest wpisana w kształt mandorli (z wł. migdał).

Hymn Jubileuszu został zaprezentowany 5 sierpnia 2015 roku. Ma formę litanii. Refren jest w języku łacińskim i treścią nawiązuje do motta, które towarzyszy obchodom Jubileuszu: „Miłosierni jak Ojciec”. Kompozytorem jest Paul Inwood, z brytyjskiej diecezji Portsmouth, autorem słów włoski jezuita Eugenio Costa. Jak zaznacza autor: „pierwsza zwrotka jest poświęcona Bogu Ojcu, druga Synowi Bożemu, trzecia Duchowi Świętemu, a czwarta powtarza wszystkie te tematy”.

Motto

Za motto towarzyszące Jubileuszowi zostały wybrane słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Łukasza „Miłosierni jak Ojciec” (Łk 6,36). W miłosierdziu mamy dowód tego, jak Bóg kocha. On daje wszystko z siebie samego, zawsze, za darmo i nie prosząc o nic w zamian. Przychodzi nam z pomocą, kiedy go wzywamy (por. MV 14).
Strona internetowa

Wraz z ogłoszeniem Jubileuszu Miłosierdzia została uruchomiona strona internetowa www.im.va. Jest ona dostępna w siedmiu językach: włoskim, angielskim, hiszpańskim, francuskim, portugalskim, polskim i niemieckim. Zawiera m.in. informacje oficjalne na temat kalendarium głównych wydarzeń podczas Jubileuszu i wskazówki o sposobie wzięcia udziału w spotkaniach z Ojcem Świętym. Aktualności publikowane są także na profilach społecznościowych m.in. na Facebooku i Twitterze.

Lektury

Na czas Jubileuszu proponowane są też niektóre teksty do rozważania. Są to Psalmy, Wyznania św. Augustyna oraz Dzienniczek św. Siostry Faustyny.

Archidiecezja Białostocka


Używasz bardzo starej przeglądarki internetowej.
Aby prawidłowo wyświetlić tą strone skorzystaj z jednej z wielu darmowych wspóczesnych przeglądarek.