W homilii ks. Andrzej Wujek SDB, inspektor Salezjańskiej Inspektorii św. Stanisława Kostki w Warszawie, zwrócił uwagę na wspólne przeżywanie wiary w czasie pielgrzymki oraz na wzajemne wspieranie i umacnianie się w wierze. „Czerpaliście z wiary innych. A jednak gdy tu przychodzicie, każdy musi zadbać o swoją pobożność, o osobistą modlitwę. (…) Zachwyciłeś się wiarą braci i sióstr, zachwyciłeś się drogą do Matki. Ale trzeba nam ciągle pytać o życie w Bogu i codzienną modlitwę. Musimy się samych siebie dziś zapytać: gdzie jest mój Bóg, którego wyznaję? Czy żyję według Jego nauki? Gdzie w moim życiu jest Jezus Chrystus, który daje siłę, by razem z nim być? Czy jest w moim sercu, czy pozostaje jedynie w świątyni?” – pytał.
Ks. Wujek wskazywał, że łatwiej jest przeżywać wiarę na pielgrzymce, gdy dla wszystkich punktem odniesienia są te same wartości. Zachęcał młodych do radykalnego i konsekwentnego wybierania Chrystusa w codziennym życiu. „Gdy stajemy przed Bogiem, szczególnie w takich momentach jak teraz, pytamy siebie, czy jest On obecny w naszym życiu i czy jest wyznacznikiem wszelkich naszych decyzji, czy pozostawiamy Go zamkniętego w świątyni?” – mówił.
Przed udzieleniem końcowego
błogosławieństwa Abp Szymecki podziękował rodzicom, wychowawcom i kapłanom za
„wspaniałą młodzież” , która dotarła po trzech dniach wędrówki do Różanegostoku i po brzegi wypełniła swiątynię.
Do młodych zaś mówił: „Wasza pielgrzymka się nie kończy. Ona trwa! I kiedy będziecie wracali od Matki Bożej napełnieni łaską, ta wasza różanostocka pielgrzymka będzie nadal trwać. Bo nigdy nie kończymy dobrych dzieł i dobrych postanowień. To nie koniec pielgrzymki. Teraz dopiero jesteście posłani” – mówił. Podkreślał, że młodzi mają pielgrzymkę „przedłużać” we własnym życiu, „na każdym kroku, w każdym miejscu i w każdym czasie". "Bądźcie apostołami i prowadźcie innych do Boga” – prosił Arcybiskup.
Po Mszy św. młodzi wysłuchali koncertu zespołu „Magnificat” z Krakowa.
Pielgrzymi wciągu trzech dni
pokonali ponad 70-kilometrową trasę. Po drodze dołączali do nich pątnicy
ze niemal wszystkich parafii archidiecezji. Tegoroczna pielgrzymka przebiegała pod hasłem
"Idźcie i nauczajcie wszystkie narody” i miała misyjny charakter, dlatego młodym pielgrzymom towarzyszyli
misjonarze, księża, siostry zakonne i osoby świeckie z Salezjańskiego
Centrum Formacji Misyjnej z Warszawy, dając świadectwo swojej misyjnej
pracy.
Pielgrzymka Różanostocka jest najstarszą, diecezjalną pielgrzymką i odbywa się corocznie od czasu koronacji obrazu w tym Sanktuarium. Jest ono połączone z dziękczynieniem młodzieży za kończący się rok szkolny i akademicki. Odbywa się corocznie od czasu koronacji różanostockiego wizerunku Matki Bożej dnia 28 czerwca 1981 r. Pielgrzymowanie nie zostało przerwane nawet w trudnym okresie stanu wojennego. Kustoszami różanostockiego sanktuarium, dzięki staraniom bł. bp. Jerzego Matulewicza, są od roku 1919 Księża Salezjanie. Obok działalności duszpasterskiej prowadzą tu ponownie od 2000 r. zamknięty przez władze komunistyczne w 1954 r. ośrodek dzieł wychowawczych pod nazwą Salezjański Dom Młodzieżowy oraz Bursę Salezjańską. Od 1987 r. sanktuarium w Różanymstoku nosi tytuł Bazyliki Mniejszej.