Mszy św. na zakończenie pielgrzymki przewodniczył bp Henryk Ciereszko, wraz z nim Eucharystię koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów, w tym kierownik pielgrzymki, ks. Piotr Szmigielski.
„Jeżeli wszystko w naszym życiu postawimy na jedną kartę, doświadczymy Jego obecności, Jego bliskości w Najświętszej Sakramencie” – podkreślał w homilii ks. Tomasz Łapiak, przypominając, jak ważne jest okazywanie głębszej czci Eucharystii.
Zachęcał pielgrzymów, abyśmy dbali o to, by Eucharystia nie stała się dla nich tylko rutyną, ale aby pragnęli „prawdziwego Chleba z nieba – Żywego Pana, który pozwala doświadczyć głębokiego pokoju serca”.
„Jeśli w naszym życiu przymocujemy się do kolumny, którą jest Matka Boża, jeśli szczerze zawierzymy się Matce Bożej, jeśli Ona nas poprowadzi, rozkochamy się w eucharystycznej obecności naszego Pana” – mówił.
Eucharystię poprzedził koncert uwielbienia w wykonaniu scholi Winnica.
Jak co roku, do Sanktuarium Matki Bożej Rożanostockiej wyruszyły grupy pielgrzymów z Białegostoku i okolicznych miejscowości (m.in. z Czarnej Białostockiej, Sokółki, Knyszyna, Korycina, Janowa, Suchowoli, Zabłudowa, Moniek, Goniądza). Na miejsce dotarło ponad 1,5 tys. osób.
Najstarszy pielgrzym liczył 80 lat, a najmłodszy, który był obecny przez pełne trzy dni wędrówki – 2 tygodnie. Ostatniego dnia pielgrzymowania do pielgrzymów dołączył jeszcze młodszy uczestnik, który liczył dokładnie 13 dni.
Na pielgrzymim szlaku wiernym towarzyszyło 29 kapłanów, 7 kleryków oraz 5 sióstr zakonnych.
Pielgrzymka Różanostocka jest najstarszą diecezjalną pielgrzymką i odbywa się corocznie od czasu koronacji obrazu w tym Sanktuarium 28 czerwca 1981 r. Jest ona połączona z dziękczynieniem młodzieży za kończący się rok szkolny i akademicki.
Kustoszami różanostockiego sanktuarium, dzięki staraniom bł. bp. Jerzego Matulewicza, są od roku 1919 księża salezjanie. Obok działalności duszpasterskiej prowadzą tu ponownie od 2000 r. zamknięty przez władze komunistyczne w 1954 r. ośrodek dzieł wychowawczych pod nazwą Salezjański Dom Młodzieżowy oraz Bursę Salezjańską. Od 1987 r. sanktuarium w Różanymstoku nosi tytuł Bazyliki Mniejszej.