Księdza arcybiskupa powitali ks. proboszcz Józef Koszewnik oraz przedstawicie Rady Parafialnej, dziękując mu za obecność i przewodniczenie liturgii. Podziękowali również kapłanom, którzy zainicjowali powstanie parafii, zwłaszcza ks. prał. Antoniemu Lićwince, a także tym, którzy w niej pracowali i dziś w niej posługują. Życzyli, by „jak najdłużej pracowali dla chwały Bożej oraz cieszyli się owocami pracy, którą Bóg im powierzył”.
Przed rozpoczęciem Liturgii Słowa abp Guzdek poświecił wodę, którą następnie pokropił ołtarz, ściany świątyni oraz zgromadzonych wiernych.
W homilii abp Guzdek podkreślił, że pierwszą chrześcijańską świątynią był Wieczernik. To w nim, w najważniejszych chwilach ziemskiej misji, przed męką i śmiercią zbawczą na Golgocie oraz po zmartwychwstaniu, Jezus gromadził swoich uczniów. W Wieczerniku przekazał im ostatnie pouczenia i podjął najważniejsze dla rodzącej się wspólnoty Kościoła decyzje. Tam też, podczas Ostatniej Wieczerzy, ogłosił, że najważniejsze jest przykazanie miłości.
Zauważył, że pisarze wczesnochrześcijańscy w swoich pismach podkreślali miłość, jaką darzyli się wyznawcy Chrystusa, co zauważali nawet poganie. „Przez gest obmycia nóg Jezus pouczył swoich uczniów, że życie chrześcijanina powinno być służbą Bogu i człowiekowi. Jakże dosadnie brzmią te słowa: «Dałem wam bowiem przykład, byście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem»”.
„W Wieczerniku także Jezus zapowiedział zaparcie się Piotra i zdradę Judasza. Tam też wybrzmiało wezwanie do jedności: «Ojcze spraw, aby wszyscy stanowili jedno». Jedność to znak rozpoznawczy nas chrześcijan” – mówił, przypominając, że także tam Jezus ustanowił sakrament Eucharystii i kapłaństwa, polecając Apostołom: „To czyńcie na Moją pamiątkę”. Tam też na Matyję i Apostołów zstąpił Duch Święty, dając początek Kościołowi.
„Parafia św. Anny, którą dziś poświecimy, to wasz Wieczernik. To miejsce sprawowania Eucharystii i udzielania sakramentów. To wasza szkoła miłości, wrażliwości i służby. To miejsce mówienia o grzechu, ludzkiej słabości, ale i o Bogu bogatym w miłosierdzie. Ta wasza świątynia jest szkołą miłości i braterstwa. Od chrztu św. wszyscy tu jesteśmy równi, siostry i bracia” – zaznaczał metropolita.
Przypominając historię erygowania parafii podkreślił, że kościół pw. św. Anny jest świadectwem żywej wiary tych wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania tej świątyni.
„To jest jedna z najpiękniejszych nowoczesnych świątyń naszej archidiecezji” – stwierdził, zobowiązując księdza proboszcza i parafian: „Nic z niej nie można zabrać, ani nic niepotrzebnego dodać”.
Pasterz Kościoła białostockiego wyraził swą wdzięczność ks. Koszewnikowi oraz kapłanom, którzy na przestrzeni lat wspierali go w pracy duszpasterskiej, architektom, budowniczym oraz ofiarodawcom.
W obrzędzie wyrażającym wspólnotę Chrystusa ze swoim Kościołem, abp Guzdek namaścił olejem Krzyżma św. ołtarz, a wyznaczone cztery miejsca świątyni namaścili ks. proboszcz Józef Koszewnik, ks. prał. Jarosław Grzegorczyk, proboszcz parafii katedralnej, ks. prał. Stanisław Hołodok oraz ks. prał. Wojciech Łazewski, proboszcz parafii pw. św. Kazimierza w Białymstoku.
Rozbudowany obrzęd okadzenia ołtarza i świątyni oraz zapalenie świec ołtarzowych, a także świec przy „zacheuszkach” wprowadziły uczestników Eucharystii w dalsze przeżywanie Najświętszej Ofiary. Wówczas też nakryto ołtarz obrusem i udekorowano kwiatami oraz ustawiono na nim naczynia liturgiczne do odprawienia dalszej części Mszy św.
Na zakończenie uroczystości proboszcz parafii, dziękując jej uczestnikom, podkreślał: „Nas nie będzie, ale ten kościół będzie świadczył o ofiarodawcach i budowniczych tej świątyni. I choć liczba parafian się zmniejsza, to nasz kościół jest zawsze pełen”.
Przed udzieleniem błogosławieństwa abp Guzdek, przywołując słowa odczytanej w Liturgii Słowa Ewangelii św. Jana, w których Jezus zapewniał swoich uczniów, że pozostanie z nimi po wszystkie dni, aż do skończenia świata – w słowie, Eucharystii i wspólnocie – zaznaczał, że Bóg nigdy nie zawiedzie człowieka. „On jest wierny danemu słowu, złożonej obietnicy. Proszę was, abyście jako wspólnota parafialna także pozostali wierni Bogu. Oby ta świątynia nigdy nie była pusta, ale zawsze po brzegi wypełniona uczniami Chrystusa. Niech zawsze będzie miejscem tętniącym życiem i modlitwą” – zachęcał.
Śpiewom podczas Mszy św. przewodniczył chór parafialny i orkiestra pod dyrekcją Agnieszki Panas.
W uroczystościach uczestniczyła dyrekcja oraz uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida, placówki znajdującej się na terenie parafii, wraz z pocztem sztandarowym.
Parafia św. Anny została erygowana 26 lipca 2003 r. przez abp. Wojciecha Ziembę. Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Józef Koszewnik. Nową placówkę duszpasterską wydzielono z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (farnej). Po wielu staraniach o pozyskanie gruntu, race budowlane rozpoczęto 2010 r. Aktu poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego 19 czerwca 2011 r. dokonał abp Edward Ozorowski.
Kościół pw. św. Anny w Białymstoku projektu inż. arch. Grzegorza Kossakowskiego, to bazylikowa, jednowieżowa świątynia, w swej architekturze nawiązująca do uproszczonego stylu neobarokowego.