„Postawa św. Jana Pawła II jest wielką nauką dla mnie, jak poważnie traktować innych. On zawsze poważnie traktował młodzież. Nie mówił: «Wy będziecie przyszłością Kościoła», ale: «Wy jesteście przyszłością Kościoła». On zawsze słuchał. Zapraszał ludzi z różnych stron świata na spotkania, aby ich posłuchać, by dowiedzieć się, czym aktualnie żyje Kościół. To on gromadził też wokół siebie ludzi młodych” – podkreślał metropolita białostocki.
Wyjaśniał, że „gdy wielu zastanawiało się nad fenomenem Jana Pawła II, pytając, co taki starzec ma do powiedzenia młodym, odpowiedź była jednoznaczna: on poważnie traktował każdego człowieka, był otwarty na jego pytania, szanował jego wolność, rozumiał, że człowiek może się zagubić, ale wiedział, że zawsze może też wrócić jeśli zna drogę, którą jest Jezus Chrystus”.
Arcybiskup życzył uczestnikom Forum, by wybierali na swoich życiowych przewodników tylko takie osoby, które traktują ich poważnie, z szacunkiem, „które nie obiecują «gruszek na wierzbie», by coś zyskać, ale „zawsze będą im wskazywać drogę wiodącą do celu, a nie nad przepaść”. Zachęcał także, by w życiu obierali drogi, które będą powodem dumy i szczęścia ich rodziców i nauczycieli, duszpasterzy i katechetów.
„Niezwykle ważne jest, aby każdy naród, każda społeczność miała swoich bohaterów, przewodników. Dla Polaków bez wątpienia taką postacią jest Jan Paweł II. To on zmienił oblicze Polski, świata, ale zmienił też oblicze Kościoła, który był w defensywie, kiedy Karol Wojtyła przejmował za niego odpowiedzialność. Za jego pontyfikatu Kościół stał się Kościołem w ofensywie, czyli wyszedł «na krańce świata». Światowe Dni Młodzieży, które gromadziły miliony młodych są tego potwierdzeniem. Warto dziś, gdy wielu chce zepchnąć Kościół do zakrystii, ograniczyć go do murów kościelnych, przypomnieć postać tego człowieka, który się nie lękał, byśmy i my mogli iść bez lęku «na krańce świata»” – zauważył arcybiskup.
Papieskie Forum Młodych w archidiecezji białostockiej organizowanie jest już od 18 lat. Zapraszana jest na nie młodzież klas ósmych szkół podstawowych oraz uczniowie szkół średnich. Wszystkie dotychczasowe edycje poświęcone były wybranemu tematowi nauczania Papieża, zaczerpniętemu z jego przesłania na Światowe Dni Młodzieży, które w danym roku było najbardziej aktualne.
W tym roku towarzyszyło mu hasło: „Idźcie i wy do mojej winnicy”, nawiązujące do przeżywanego pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy” roku duszpasterskiego. Tegoroczne spotkanie oparte zostało na orędziu Ojca Świętego na V Światowe Dni Młodzieży przezywane w diecezjach w 1990 r., którego tytuł brzmiał: „Ja jestem krzewem winnym, wy latoroślami”.
„Jest to szczególny czas, w którym przypominamy sobie naszego wielkiego świętego, wielkiego przyjaciela młodzieży, niewątpliwy autorytet dla młodego człowieka, który żyje w bardzo pogubionych czasach, gdy docierają do niego nie zawsze prawdziwe informacje na temat Papieża Polaka. Dlatego chcemy pokazać młodym ludziom, że Jan Paweł II był, jest, i na pewno będzie kimś, kogo warto słuchać, kto mówi nie tylko jako nauczyciel, ale jako ojciec, przewodnik, jako ten, który idzie razem z nimi, wskazując drogę, która prowadzi przez Kościół do Chrystusa” - zaznacza Barbara Bachurek, koordynator projektu.
„Na dzisiejszym spotkaniu młodzi pokazali z jednej strony bogactwo Kościoła, z drugiej - możliwości, jakie daje on ludziom młodym, by w nim mogli realizować siebie, by w nim poszukiwali prawdy i wiary” - dodaje.
W spotkaniu uczestniczyło około 250 uczniów z 17 białostockich szkół. „Dzisiejsze spotkanie zrealizowali właściwie sami uczestnicy: ich zadaniem było przygotowanie w formie multimedialnej odpowiedzi na trzy zagadnienia: „Dlaczego Ojciec Święty nazywa Kościół rzeczywistością fascynującą i wspaniałą?”; „Kościół należy do was, więcej – wy jesteście Kościołem” i „Jak rozumiesz słowa Ojca Świętego: bądźcie żywymi latoroślami w Kościele, latoroślami, które przynoszą obfity owoc” – tłumaczą organizatorzy, odnosząc się do nadesłanych prac, w których młodzi dzielili się swoimi refleksjami.
Swój udział w wydarzeniu miała również „Papa grupa”, czyli grupa, która od kilku lat spotykała się regularnie od lutego do maja, przygotowując Forum. W czasie pandemii, gdy spotkania te nie mogły się odbywać, młodzież zaczęła się spotykać online, o 21.37 w soboty, a z czasem nawet codziennie. Przez internet łączyło się wówczas kilkadziesiąt osób, aby razem się modlić, wsłuchiwać się w nauczanie Jana Pawła II, choć głównym celem tych spotkań zawsze było przygotowanie majowego Forum.
„Do dziś spotykamy się w ten sposób, choć oczywiście spotykamy się też w innym czasie i w innych formach: na kajakach, na ogniskach itd. Jest to oczywiście grupa otwarta, do której każdy może w dowolnym momencie dołączyć” – mówi Barbara Bachurek.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele białostockiej oświaty – Beata Pietruszka, podlaski kurator oświaty, Wiesława Ćwiklińska z Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku, a także Józef Mozolewski, Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”, która wsparła organizację tegorocznego Forum.
Na zakończenie, wszystkich do wspólnego rapowania zaprosił ks. Adam Anuszkiewicz. Tekst utworu przypominał o godzinie śmierci Papieża Polaka.
„Jest to czas, kiedy możemy poznać Jana Pawła II takiego, jakim on faktycznie jest, a nie takim, jakim go przedstawiają memy, czy media rozpowszechniające różne pogłoski na jego temat. Dla mnie Jan Paweł II jest wielkim autorytetem, jest osobą ciągle żywą, jest osobą, która ciągle – w pozytywnym znaczeniu - «miesza w świecie». Z jego nauczania najbardziej zapadło mi w pamięć to jego ciągłe nawoływanie do wymagania od siebie, do podejmowania wysiłku, do działania, które nas, ludzi młodych powinno wyróżniać” – mówiła jedna z uczestniczek Forum.
„Jan Paweł II jest dla mnie jednym z największych w historii Polaków, ponadto swego rodzaju wzorem w tym, jak traktował drugiego człowieka – każdego bez wyjątku, jak mówił abp Guzdek. Nasz Papież kochał wszystkich ludzi tak samo, ale najbardziej nas - młodzież, kochał i wierzył w nas, bo my, jak mówił, jesteśmy przyszłością tego świata. Ludzie byli dla niego wszyscy tacy sami, tak samo ważni. Potrafił rozmawiać z nimi, nieraz żartobliwie, nieraz poważnie, ale zawsze szczerze. Jego słowa są dla nas nadal drogowskazami, chociaż jego już nie ma” – podkreślał Oliwier.
Po spotkaniu w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej, uczestnicy Forum udali się do archikatedry, gdzie została odprawiona koncelebrowana Msza św. w intencji młodzieży uczestniczącej w wydarzeniu.
Po Eucharystii młodzież, przed znajdującym się obok katedry pomnikiem św. Jana Pawła II, odśpiewała „Barkę”.
Organizatorami Papieskiego Forum Młodych są: Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Białostockiej, parafia pw. św. Rodziny w Białymstoku, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi oraz Zespół Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna10”.