Kapituła nagrody w tym roku przyznała nagrodę specjalną „Apostoł Miłosierdzia” bp. Janowi Zającowi z Krakowa. Jako wieloletni kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach Laureat wniósł wielki wkład głoszenie prawdy o Bożym Miłosierdziu i promowanie świadectwem swojego życia kultu Jezusa Miłosiernego. Statuetkę w imieniu bp Zająca odebrał abp Józef Guzdek.
W kategorii „Świadek Miłosierdzia Bożego w świecie” nagrodę otrzymał ks. Miled Felix el Skayem z Libańskiego Zakonu Misjonarzy Maronitów. Dzięki niemu w Libanie powstało Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz muzeum św. Jana Pawła II, które oprócz relikwii Papieża Polaka zawiera wiele cennych pamiątek. Zafascynowany postacią i przesłaniem św. Faustyny, zaczął zgłębiać nauczanie o Bożym miłosierdziu i wykorzystywać je w duszpasterstwie. Po powrocie do ojczyzny, za zgodą biskupa, rozpoczął organizowanie wspólnot modlitewnych Miłosierdzia Bożego. Obecnie jest ich już ponad dwadzieścia. Statuetkę w imieniu laureata odebrali o. Antonio el-Feghali, wikariusz generalny Sayedt Talleh z Libanu oraz kustosz Maronickiej Fundacji Misyjnej - Fabio Loutfi Pereira.
W kategorii „Świadek Miłosierdzia Bożego w Polsce” wyróżniony został płk Paweł Adam Lachowski, dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. W swojej codziennej trudnej służbie Laureat odwołuje się do wartości religijnych, nie kryjąc swojego przywiązania do wiary w Boga. Szczególnie bliski jest mu ks. mjr Michał Sopoćko – wieloletni kapelan Wojska Polskiego. Wśród wielu podejmowanych przez Laureata przedsięwzięć, z jego inicjatywy, przy współudziale Sióstr Jezusa Miłosiernego, zostały wydrukowane obrazki z Jezusem Miłosiernym i koronką w języku ukraińskim i rosyjskim, wysłane następnie na front za naszą wschodnią granicą.
W kategorii „Wychowawca Miłosierdzia” nagrodzony został Mirosław Guzewicz i szkoła im. bł. ks. Michała w Księżynie, której od 2009 r. patronuje bł. ks. Michał. Laureat kieruje placówką już prawie 25 lat. Dzięki jego inicjatywie dzieci i młodzież oraz grono pedagogiczne podejmują wiele działań propagujących przykład życia Błogosławionego. Od wielu lat szkoła współpracuje z rejonem Solecznickim na Litwie. Rokrocznie uczniowie tej szkoły wyjeżdżają do Taboryszek - pierwszej parafii, w której ks. Sopoćko był wikariuszem. Każdego roku organizuje też pomoc materialną dla Polaków z Wileńszczyzny. Szkoła angażuje się również w kultywowanie tradycji patriotycznych i bierze udział w licznych akcjach charytatywnych.
Uroczysta gala w dniu Święta Patrona Białegostoku odbyła się już po raz szósty. W poprzednich edycjach zostało uhonorowanych nagrodą miesięcznika Archidiecezji Białostockiej „Drogi Miłosierdzia” już 20 osób i instytucji, upamiętniając w ten sposób osobę i dzieło, któremu poświęcił życie Apostoł Bożego Miłosierdzia i najbardziej znany na świecie białostoczanin.
W ubiegłych latach statuetki „Michałów”, oprócz Polski, powędrowały na Litwę, Białoruś, do Hiszpanii i Korei Południowej.
Galę uświetnił występ muzyczny Magdaleny Łaszcz – sopran i Katarzyny Strycharskiej – fortepian.
Podobnie jak w poprzednim roku galę wsparło Województwo Podlaskie.