„Przybyliśmy tu, aby wyrazić naszą wdzięczność za to, że dał nam Ciebie za Matkę. Przychodzimy okazać wdzięczność Tej, która tu, w Ostrej bramie otacza nas opieką. Dziękujemy za to, że wspierasz nas, pomagasz, że zanosisz nasze prośby przed tron Boga – Ojca Miłosierdzia. Dziękujemy za tak okazywaną matczyną miłość. Dziękujemy za te dni łask i darów, których doświadczyliśmy w trudzie pielgrzymowania” - mówił wprowadzając pielgrzymów do Ostrej Bramy bp Henryk Ciereszko.
Zachęcał pątników, by przed Maryją złożyli swoje osobiste prośby, ale także modlili się w intencji papieża Franciszka, wszystkich biskupów, zwłaszcza Abp. Nominata Józefa Guzdka, za kapłanów, osoby życia konsekrowanego, Kościół w Polsce, Kościół archidiecezji białostockiej, Kościoła na Litwie i Białorusi.
Pielgrzymi w sposób szczególny modlili się o ustanie pandemii i zażegnanie konfliktów i problemów, które nie pozwoliły im w tym roku pielgrzymować przez Białoruś.
„Witaj Królowo – chcemy dzisiaj w tym pozdrowieniu zawrzeć najpiękniejsze nasze uczucia – miłości, wierności, wdzięczności Maryi Matce Miłosierdzia. Każdy z nas niesie je w swoim sercu na swój sposób, wyrażają ją przebyte kroki i pielgrzymi trud, nasza radość, ale też troski – nasze i tych, którzy nam je powierzali” – mówił w homilii Administrator Archidiecezji Białostockiej.
„W tym zawołaniu wyrażamy to, czego pragniemy, za czym tęsknimy: dobro, miłość i szczęście. Chwile pielgrzymowania szczególnie nam to uświadamiają” – podkreślał, apelując o postawę wdzięczności i dawanie świadectwa wiary.
W pielgrzymce uczestniczyło 220 osób, najstarsza z pątniczek - Wanda miała 79 lat, natomiast najmłodszym uczestnieniem pielgrzymki była półtoraroczna Lidia. Pielgrzymom towarzyszyło ośmiu kapłanów, jeden diakon, czterech alumnów i dwie siostry zakonne. Pierwszego i ostatniego dnia wraz z pielgrzymami wędrował także Bp Henryk Ciereszko, administrator Archidiecezji Białostockiej.
Na trasie pielgrzymi rozważali temat Eucharystii. Hasłem pielgrzymki było hasło obecnego roku duszpasterskiego – „Na moją pamiątkę“.
„Jak co roku pielgrzymka zgromadziła osoby z różnych stron Polski, choć było to mniejsze grono niż zazwyczaj. Mimo że pielgrzymka była krótsza o cztery dni, był to piękny czas, dzielenia się wiarą, refleksji i czas modlitwy, zwłaszcza o ustanie narastających ostatnio sporów, konfliktów, tak, by za rok mogła wyruszyć 30. Jubileuszowa Ekumeniczna Pielgrzymka Białystok-Grodno-Wilno” – mówił kierownik pielgrzymki, ks. Łukasz Żuk.
„Dziękuję pielgrzymom i wszystkim zaangażowanym w przygotowanie pielgrzymki oraz tym, którzy po drodze swoją życzliwością, dobrocią i gościnnością sprawili, że szło nam się łatwiej” – dodał.
Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka do Wilna jest wyjątkową pielgrzymką. Trasa pątniczej drogi do tej pory wiodła przez trzy państwa - Polskę, Białoruś i Litwę. Jednak w obecnej sytuacji pielgrzymi wędrowali tylko w Polsce i na Litwie: z Białegostoku przez Sokółkę, Kuźnicę, Ejszyszki, Butrymańce i Jaszuny, pokonując ponad 150 km.