Głównym tematem rekolekcji była modlitwa - jej istota, cel i formy. Uczestnicy duchowych ćwiczeń usłyszeli m.in. o pokusach i przeszkodach, które często napotyka człowiek pragnący pogłębić swą relację z Bogiem. Ks. Krzysztof Kralka wyjaśniał poszczególne etapy modlitewnego życia chrześcijanina, a także wskazywał drogę jaka prowadzi do jego rozwoju. Szczególną uwagę poświęcił Eucharystii, którą ukazał jako „modlitwę paschalną”, stanowiącą „źródło i szczyt życia Kościoła i jego dzieci”.
Rekolekcje nie były jedynie czasem intelektualnego rozważania prezentowanych treści, ale przede wszystkim doświadczeniem wielu sposobów modlitwy: osobistej, wspólnotowej, modlitwy ciszy, modlitwy o uzdrowienie duchowe i fizyczne, adoracji Najświętszego Sakramentu i wspólnej Eucharystii. Sokólska „Szkoła modlitwy” była doskonałą okazją do duchowego wzrostu jej uczestników. Część modlitw podczas rekolekcji miała miejsce w sokólskiej Kolegiacie pw. św. Antoniego, gdzie każdego dnia wierni mogą adorować szczególny znak obecności Boga w Eucharystii – Cząstkę ciała Pańskiego.
12 lutego, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes obchodzone jako Światowy Dzień Chorego, ks. Kralka odprawił Mszę św. w intencji chorych i cierpiących, na którą przybyło wielu wiernych z terenu całej archidiecezji. Po Eucharystii miała miejsce modlitwa o uzdrowienie duszy i ciała.
Trzydniowe rekolekcje w Sokółce zakończyły się wspólną niedzielną Eucharystią w sokólskiej Kolegiacie, której przewodniczył Metropolita Białostocki, abp Edward Ozorowski.
Organizatorem rekolekcji była działająca przy parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce wspólnota „Przyjaciele Oblubieńca”, prowadzona przez ks. Michała Urbana.