Biskup pomocniczy Archidiecezji Białostockiej podkreślał w homilii, że człowiek pragnie dobra, ale jednocześnie poddaje się złu. „To, co dokonało się w tajemnicy męki i śmierci Jezusa, jest największym wyrazem Bożej miłości. To zniżenie się samego Boga w Jego Synu do nas, do ludzkości dotkniętej złem i grzechem, aby z nich nas wyprowadzić, aby przez ofiarę krzyża dać nam zbawienie i objawić pełnię miłości Boga, która ma moc wszystko przemienić” – wyjaśniał.
„Tak rozumiemy tajemnicę Jego męki. Ramiona krzyża, na których Chrystus został rozpięty, łączą w sobie to, co jest dobrem, miłością i świętością Boga, z tym, co jest nasza niemocą, słabością i grzechem. W Chrystusie następuje pojednanie, objawienie i urzeczywistnienie zwycięskiej miłości Boga” – wskazywał hierarcha.
Bp Ciereszko życzył zgromadzonym, aby uczestnictwo w dzisiejszej liturgii umocniło ich wiarę w dobro i miłość, która zwycięża zło, słabość i grzech. „Idźcie w waszą codzienność z wiarą w to, że dobro zwycięża, że miłosierdzie Boga jest ponad waszym grzechem. Niech ten czas Wielkiego Tygodnia będzie dla was czasem łaski i zbawienia, niech pozwala odnawiać się w waszym życiu dobru i iść w życie z nową nadzieją” – mówił.
Uroczystości Niedzieli Palmowej rozpoczęły się na placu przed archikatedrą, gdzie Bp Ciereszko poświęcił przyniesione przez wiernych palmy, a diakon odczytał fragment Ewangelii o triumfalnym wjeździe Jezusa do Jerozolimy.
„To jest czas aby spotkać się wszyscy razem w gronie młodzieży, wspólnie wielbić Boga i bawić się. Wszyscy razem z całej archidiecezji. Na co dzień spotykamy się jedynie w naszych parafiach, w swoim środowisku, a dziś mamy możliwość spotkania się w szerszym gronie, zintegrować ze sobą” – mówi Wojtek, jeden z wolontariuszy ŚDM.
W przygotowaniach do lipcowych wydarzeń w Krakowie najpiękniejsze jest to, że jednoczymy się wokół jednego celu i coraz więcej młodych ludzi angażuje się nie tylko dlatego, że ksiądz im coś kazał, ale dlatego, że odnalazło w tym swoją role i odczytuje to dzieło jako własne” – dodaje.
W ramach diecezjalnych obchodów Światowych Dni Młodzieży, zorganizowanych przez Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży „Betania”, młodzież w piątek poprowadziła miejską Drogę Krzyżową, a w dniu wczorajszym spotkała się w Zespole Szkół Katolickich przy ul. Kościelnej.
W spotkaniu udział wzięło blisko 300 osób. Młodzi wysłuchali świadectwa życia i nawrócenia członków zespołu „Rymcerze”. W jego skład wchodzą raperzy Łukasz Bęś, znany jako „Bęsiu”, oraz Jonatan Blank – „DJ Yonas”. Muzycy przygotowali program przeznaczony specjalnie dla młodzieży: „Nie zmarnuj swojego życia”. Następnie miał miejsce występ Pawła Chustaka - „Chustiego”, znanego z zespołu „Stróże Poranka”.
„Ten dzień był dla mnie bardzo wyjątkowy. Czułam żywą obecność Pana Jezusa, byłam cała Nim przepełniona. W każdym słowie usłyszanym podczas koncertów słyszałam, że Bóg chce mi pomóc” –mówi Agnieszka z sekcji muzycznej wolontariuszy ŚDM.
„Są to już moje czwarte albo nawet piąte Diecezjalne Dni Młodzieży. Zawsze przyjeżdżam tutaj z nadzieją, że młodym dużo zostanie w głowie. Zazwyczaj młodzież przyjeżdża tutaj niechętnie, ale gdy potem pytam ich o wrażenia, nie słyszę nigdy głosów niezadowolenia. W tym roku każdy mógł coś dla siebie znaleźć. Modlitwa na koniec dnia jest wytchnieniem dla wszystkich oraz radością ze spotkania z Panem Bogiem” - zaznacza ks. Łukasz Laszuk przybyły na spotkanie z młodzieżą z parafii.
Sobotnie obchody ŚDM w diecezji zakończyły się modlitwą uwielbienia w intencji Światowych Dni Młodzieży oraz rodzin, które będą gościły pielgrzymów podczas Dni w Diecezji już w lipcu.
Diecezjalne obchody w Białymstoku, po raz kolejny Światowego Dnia Młodzieży zostały zorganizowane przy współpracy Urzędu Miejskiego. Honorowym patronatem inicjatywę objęli abp Edward Ozorowski oraz Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. W przygotowanie uroczystości zaangażowana była Rada Duszpasterska ds. Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Białostockiej oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku.