„Kościół syryjski przeżywa dziś prześladowania, czyli to, czego doświadczał u swoich początków. Był to niegdyś bardzo mocny Kościół, który pozostawił wiele świadectw mocy, jaką daje wiara” – zaznaczył hierarcha.
Abp Ozorowski podkreślił, że z Kościoła syryjskiego wywodzi się wielu znamienitych Ojców Kościoła. Cytując słowa Tertuliana, mówiące że „krew męczenników jest zasiewem nowych chrześcijan” prosił zgromadzonych o modlitwę, aby dzięki jej sile Kościół w Syrii mógł przetrwać niezwykle trudne dla niego czasy.
Homilię podczas Mszy św. wygłosił o. Ziad Hilal, syryjski jezuita, dyrektor centrum posługi uchodźcom i pomocy humanitarnej dla Kościołów katolickiego i prawosławnego w Syrii. Przypomniał w niej, że to właśnie stamtąd pochodzi świat chrześcijański, gdyż właśnie tam wyznawcy Chrystusa zostali po raz pierwszy nazwani chrześcijanami i tam nawrócił się w drodze do Damaszku św. Paweł – Apostoł Narodów.
Kaznodzieja, przedstawiając aktualną sytuację chrześcijan w kraju mówił: „Być może powiecie, że straciliśmy głowę pozostając tam pomimo prześladowań i przemocy jakiej doświadczamy na co dzień. Ale odwagi dodaje nam papież Franciszek mówiąc, że jesteśmy świadkami tego prześladowanego Kościoła. Pomimo wojny chrześcijanie są obecni na Bliskim Wschodzie, bo ich wiara w Jezusa Chrystusa jest większa niż przemoc jakiej doświadczają”.
O. Hilal wyjaśniał, że Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie działa na rzecz jedności między religiami. „Prowadzi ono wiele ośrodków humanitarnych, w których przyjmuje się zarówno chrześcijan - katolików, prawosławnych, protestantów - jak i muzułmanów. Wychowuje dzieci – niezależnie od religii – dla przyszłości i pokoju” – mówił.
Jezuita przypomniał, że w ostatnim czasie zamordowanych zostało wielu kapłanów. „Jednak dzięki pomocy innych Kościołów w Syrii nadal mogą rozbrzmiewać kościelne dzwony. Jeśli dziś w Europie jesteśmy uchodźcami, to nie z naszej woli, ani z naszej winy. Patrzcie na nas jako na swoich braci. Módlcie się za nas’ – apelował o. Ziad.
Na Mszę św. licznie przybyli członkowie modlitewnych wspólnot Białegostoku wraz z ich duszpasterzami i liderami. W liturgii uczestniczyli alumni Seminarium Duchownego oraz osoby konsekrowane, obecny był także ks. Mariusz Boguszewski ze Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Ofiary zebrane podczas Mszy św. były przeznaczone na pomoc Kościołowi w Syrii.
Po Eucharystii katolickie wspólnoty modlitewne Białegostoku spotkały się w sali kina Ton, by wysłuchać świadectwa o. Ziada Hilala i modlić się za prześladowanych chrześcijan.