Na dziedzińcu Pałacu Branickich Metropolita Białostocki zapalił symboliczne ognisko od płomienia przywiezionego z Groty Narodzenia. Zwracając się do zebranych wskazał na wielorakie znaczenie ognia. Wśród nich jako najważniejsze wymienił odniesienie do Boga, powołując się na słowa Apostoła Jana, że „Bóg jest światłością i nie ma w Nim żadnej ciemności.” „Dlatego – wyjaśniał Arcybiskup – człowiek ma wybór: może chodzić w światłości, albo pozostawać w ciemnościach”.
Hierarcha przypomniał, że ogień rozpalali powstańcy, żołnierze, ale także harcerze w rozmaitych niebezpieczeństwach. „Przekazywanie Betlejemskiego Światła Pokoju jest wieloletnią tradycją harcerską, która dziś jednoczy nas ze sobą, a jeśli jesteśmy jednością w tradycji, wierze i modlitwie, wówczas jesteśmy mocni jako Kościół Chrystusowy”- mówił.
Abp Ozorowski otrzymał także statuetkę „Małego Polskiego Harcerza” z rąk hm. Andrzeja Bajkowskiego, za – jak napisano w wyróżnieniu – „współpracę, poświęcenie czasu i niesamowitą energię okazywaną harcerkom, harcerzom i instruktorom. Za postawę patriotyczną, wspieranie Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Białostockiej. Za pielęgnowanie tradycji i ideałów harcerskich i narodowych”.
Harcmistrz Bajkowski, komendant Białostockiej Chorągwi ZHP, podkreślał, że ogień z Groty Narodzenia Pańskiego z Betlejem jest symbolem pokoju, wzajemnego zrozumienia ludzi i narodów oraz znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni.
Po odczytaniu Ewangelii o Narodzeniu Pańskim oraz pobłogosławieniu opłatków i złożeniu sobie nawzajem świątecznych życzeń, mieszkańcy Białegostoku zabrali Betlejemskie Światło Pokoju do swoich domów. Tradycyjnie, w wielu kościołach, Światło Pokoju zostanie wniesione w procesji w czasie Pasterki. Jutro białostoccy harcerze zaniosą również ogień z Betlejem do mieszkańców Stolicy Podlasia.
Akcja Betlejemskiego Światła Pokoju jest znana od 1986 r. Polscy harcerze, jak co roku, przyjmują je od swoich słowackich kolegów. Wędruje ono do mieszkańców miast i wsi, do szpitali, szkół, domów opieki społecznej, kościołów, urzędów i instytucji. Białostoccy harcerze przekazują je także dalej na Białoruś.
Betlejemskie Światło Pokoju w Białymstoku
Harcerze Białostockiej Chorągwi ZHP przekazali dziś Betlejemskie Światło Pokoju mieszkańcom, wśród nich Abp. Edwardowi Ozorowskiemu oraz przybyłym na spotkanie przedstawicielom władz miasta, służb mundurowych, parlamentarzystom i kombatantom. W tym roku pielgrzymuje ono pod hasłem: „Czy po to wnosi się światło, by je postawić pod korcem lub pod łóżkiem? Czy nie po to, aby je postawić na świeczniku? Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie miało wyjść na jaw” (Mk 4, 21-25).