Wśród pielgrzymujących pań z Białegostoku najliczniej reprezentowane były wspólnoty z parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa oraz św. Faustyny Kowalskiej. Duchową opiekę nad nimi roztoczył ks. Aleksander Dobroński, diecezjalny duszpasterz kobiet. Pobyt w sanktuarium rozpoczął się od zwiedzania miasta i wzgórza zamkowego z piękną panoramą Jeziora Rajgrodzkiego. Następnie pielgrzymów powitał kustosz ks. prał. Hieronim Mojżuk. Podkreślał on, że „kobiety w dobie pandemii miały szczególne zadanie do spełnienia”. Zachęcał też do modlitwy za rodziny i matki.
Pątniczki z Białegostoku uczestniczyły w Drodze Krzyżowej na Kalwarii oraz wysłuchały konferencji, którą wygłosił wykładowca teologii dogmatycznej, dyrektor domu rekolekcyjnego w Ząbkowicach Śląskich - ks. Marek Chmielniak SAC. Prelegent tłumaczył, że Bóg "nie jest maszynką do spełniania życzeń i tylko szczere otwarcie serca na Boga pozwoli na pełne uzdrowienie człowieka".
Głównym punktem była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp. Adriana Galbasa, biskupa pomocniczego diecezji ełckiej. Hierarcha, podkreślając rolę kobiety w Kościele zaznaczał, że Kościół to nie tylko instytucja, ale przede wszystkim wspólnota. Przestrzegł, że „jeśli w Kościele nie będziemy dbali o relacje, o wspólnotę, o spotkanie, to Kościół stanie się zimny i nieprzyjemny jak prosektorium”.
Na zakończenie Mszy św. kobiety dokonały aktu zawierzenia rodzin Pani Rajgrodzkiej. Po Mszy św. pielgrzymi zostali zaproszeni przez diecezjalnego duszpasterza kobiet i kustosza sanktuarium ks. prał. Hieronima Mojżuka na wspólna agapę.
Sanktuarium Pani Rajgrodzkiej – Królowej Rodzin, gdzie znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej, jest szczególnym miejscem Jej kultu. W 1999 r. papież Jan Paweł II, 8 czerwca podczas Mszy św. w Ełku, pobłogosławił korony i w jubileuszowym roku 2000 wizerunek Matki Bożej Rajgrodzkiej Królowej Rodzin został przyozdobiony koronami papieskimi. Rajgród jest położony na Szlaku Papieskim „Tajemnice Światła”.