W ponad 400. osobowej grupie pątników było 320 osób z Polski
– m.in. z Białegostoku, Przeworska, Jarosławia, Krakowa, Zabrza i Warszawy.
Pozostali pielgrzymi, którzy 19 sierpnia dołączyli do pątników w Grodnie
pochodzili z Białorusi m. in. z Grodna, Wołkowyska i Lidy.
„Dla nas był to niesamowity dar i niespotykane
doświadczenie. Pomimo historii i granic, podczas wędrówki byliśmy jedną wielką
rodziną. Nasze pielgrzymowanie do Matki Bożej Ostrobramskiej jest wyjątkowe.
To, co każdy przeżywa podczas tych dziewięciodniowych rekolekcji w drodze nie
da się opisać za pomocą słów - to trzeba przeżyć” – mówi kierownik pielgrzymki ks.
Łukasz Żuk.
Wraz z nim na pielgrzymi szlak wyruszyło 9 księży, 8 kleryków i 3 siostry zakonne. Najmłodszy pielgrzym miał 8 lat, a najstarszy 84 lata.
„Biskup Henryk Ciereszko pielgrzymował razem z nami przez całe 9 dni. To dla nas był to wielki zaszczyt i jeszcze większa motywacja” – podkreśla jeden z pielgrzymów. „Po trudach wędrówki, z wielkim wzruszeniem, w strugach deszczu, weszliśmy do Ostrej Bramy, przynosząc obawy i nadzieje, smutki i radości codziennego życia. Otaczaliśmy modlitwą Kościół Polski-Białoruski-Litewski” – wspomina.
Do Matki Bożej Miłosierdzia przybyli również pielgrzymi z terenu archidiecezji białostockiej, aby powitać pątników. Mszy św. w Ostrej Bramie przewodniczył bp Henryk Ciereszko. Homilię wygłosił ks. dr Marian Strankowski, Prefekt AWSD w Białymstoku.
Dzień później, 25 sierpnia w archikatedrze wileńskiej bp Ciereszko przewodniczył Mszy św., która oficjalnie zakończyła XXII Ekumeniczną Pieszą Pielgrzymkę do Wilna.
Pielgrzymi XXII Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymki Białystok-Grodno-Wilno w tym roku wędrowali pod hasłem „Kto wierzy nigdy nie jest sam". Pielgrzymkowe konferencje na temat wiary przygotował ks. Jerzy Ostrowski. W tym roku w sposób szczególny pielgrzymi dziękowali za dar kanonizacji Jana Pawła II.